Az Édesanyák útján áll több mint 100 éve a patinás épület, ami otthont ad a pécsi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikának, mely az utóbbi másfél évben mintegy 2,8 milliárdos beruházásnak köszönhetően korszerűsítésen esett át. Az intézményhez tartozó új szárnyat, melyben a Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpont (NRMK) kapott helyet, ünnepélyes keretek között adták át június 16-án.
Lapunk is beszámolt róla, hogy családbarát szülészetet és új reprodukciós kutatóközpontot alakítanak ki Pécsett, mely utóbbinak az alapkövét tavaly februárban tették le. Óriási dolog, hogy a körülbelül másfél évig tartó felújítási és építési folyamat alatt a munka nem állt meg a szülészeten és a nőgyógyászaton, habár nyilvánvalóan nem kevés szervezési készség és türelem kellett hozzá az intézményvezetés, a dolgozók, valamint a páciensek részéről is.
Megérte azonban várni, hiszen mostantól még modernebb, igényesebb, és biztonságosabb körülmények között fogadhatják majd a pécsi meddősségi klinikára érkezőket. Hazánkban a fertilitási problémákkal küzdő párok aránya eléri a 15 százalékot, azaz 150 ezerre tehető azon családok száma, ahol a gyermekáldás küzdelmes úton valósulhat csak meg – áll a Pécsi Tudományegyetem (PTE) sajtóközleményében.
Az eseményen elsőként dr. Miseta Attila, a PTE rektora köszöntötte az egybegyűlteket, aki hangsúlyozta, hogy az egyetemen sok-sok éve zajlanak kutatások kiváló eredményekkel és a gyakorlatba is remekül átültetik hosszú ideje a tanulmányokból nyert információkat. Mint mondta: abban bízik, hogy ez a sikeres munka a jövőben is folytatódik, méghozzá minden tagintézményben. Végezetül elmondta, kívánja, hogy reprodukció tekintetében az ország a következő évtizedekben – természetesen a pécsi szakemberek hozzájárulásával is – előre tudjon lépni.
A következő felszólaló dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár volt, aki emlékeztetett rá, hogy nagyrészt uniós, emellett állami támogatásból jöhetett létre a beruházás. A kormány kiemelt célja, hogy az asszisztált humán reprodukciót illetően mindenki számára elérhető, egységes szakmai standardok szerint működő, jól ellenőrzött, hatékony ellátást nyújtsunk az ország minden részén – mondta. Hozzátette, a mostani fejlesztés után egyéb lépéseket tesznek ennek érdekében: tovább bővül a hálózat, vármegyei szinten létrehoznak férfi és női meddősségkezelési ambulanciákat. Méltatta még a Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpontot, reményei szerint ez a magyar kutatások fellegvára lesz – emelte ki. Szót ejtett végül róla, hogy a projekt részeként a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán is nagy változások történtek, a tágas és modern fogadótér kialakítása mellett megkétszereződött a férőhelyek száma, családias, kényelmes, kétágyas kórtermekben várják a kismamákat.
A kivitelezést végző Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára, Nyul Zoltán arról beszélt, hogy az új szárny és a felújított részek kialakítása során a funkcionalitás, az esztétikum, az üzemeltethetőség, valamint a gazdaságosság egyensúlyára törekedtek. Azt is kiemelte, hogy az évszázados kórházépületet ékesítő Zsolnay-burkolat az új létesítmény homlokzatán is visszaköszön.
– A mai nap mérföldkő az életünkben. A PTE 650 és a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika 100 éves múltja vesz körül minket, mely a jelent alakította, a most átadott új épület pedig a jövőbe mutat, az itteni szakemberek igyekeznek a családalapítási nehézségekkel küzdők számára segítséget nyújtani, európai és hazai viszonylatban is magas szinten – fogalmazott dr. Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke. Hozzátette, itt a tudományos kutatás a betegellátással egy időben történik, ezáltal a legmodernebb körülményeket biztosítva.
Dr. Bódis József, a pécsi egyetemet fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriumi elnöke, egyben a PTE NRMK szakmai vezetője emlékeztetett rá, hogy a szép, azonban igen régi épületen mindeddig nem történt jelentős felújítás, hatalmas előrelépés tehát a most véget ért fejlesztés. Emellett kiemelt több szakmai eredményt, mint például, hogy 1988-ban Pécsett született Magyarország első lombikbébije, vagy hogy itt rutinműtétté válhatott a nőgyógyászati endoszkópia. Hozzátette: itthon sehol máshol nem elérhető a méhen belüli sebészet sem, az innovatív módszerek pedig erősítik a pécsi dolgozók közösségét és egyedülálló lehetőséget adnak a betegek számára.
– A tudomány mai állása szerint a sikeres mesterséges megtermékenyítések aránya a világ legjobb laboratóriumaiban sem több, mint 30-35 százalék, persze ez nagyban függ az anya életkorától. Ez azt jelenti: 10 pár közül 6-7 akkor is gyermek nélkül fog hazamenni az ilyen központokból, ha az orvosok minden létező módszert bevetnek. Ezt a 35 és a 100 százalék közti rést csakis akkor tudjuk áthidalni, ha innovatív megoldásokhoz nyúlunk és segítségül hívjuk többek között a kémia, a genetika, az immunológia összes jeles képviselőjét és a legmodernebb gépeket. Erre kaptunk lehetőséget most – foglalta össze dr. Kovács L. Gábor, a városunkban 2020 ősze óta működő Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője.
Dr. Kovács Kálmán, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója, a Családbarát Szülészet projekt szakmai vezetője szólalt fel utolsóként, mielőtt az ünnepélyes szalagátvágásra kerülhetett volna sor. Köszöntőjéből kiderült, hogy az elmúlt másfél év a kórház dolgozói számára sokszor nem volt könnyű, hiszen a felújítási és építési munka alatt sem állt meg a betegellátás. Mindazonáltal kiemelte, mennyire örül az intézmény minden munkatársa a fejlesztésnek.
A rendezvényen részt vett Őri László, a Baranya Vármegyei Közgyűlés elnöke, Decsi István kancellár, Péterffy Attila polgármester, Zag Gábor alpolgármester, a klinika sok dolgozója is. Az átadót követően az érdeklődők közösen megtekintették az új épületet.