Nemzetközi konzorcium tagjaként nyújt be pályázatot a pécsi önkormányzat az EU-hoz. A pályázat célja tartósan munkanélküliek kivezetése a nyílt munkaerőpiacra.
A pályázat koordinátora és főpályázója egy szlovákiai civil szervezet. A konzorcium tagja Komló önkormányzata, Szenc Város Önkormányzata (Szlovákia), a TÁMASZ Alapítvány, a Nevelők Háza Egyesület és a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt..
A pályázat célja a tartósan munkanélküli személyek kivezetése a nyílt munkaerőpiacra, a közösségi költségvetés módszerét alkalmazva
A pécsi önkormányzat felhívására a helyi közösség döntött a közvetlen lakókörnyezetének fejlesztéséről a Dönts Velünk! program, azaz közösségi költségvetés keretén belül. A szóban forgó, COMMIT 2LTU elnevezésű projekt keretében ezen fejlesztések változatlanul megvalósulnak. A projekt önerejét a 2025-ös és 2026-os pécsi közösségi költségvetés előirányzata biztosítja.
Az érintett civil szervezetek minimálbér támogatást kapnak a projektből maximum két évre a bevont személyek foglalkoztatására. Hosszú távú cél olyan szervezet létrehozása, amely garantálni tudja a foglalkoztatást – az adott település szükségleteire alapozva. A projekt keretében folyamatos lesz a mentorálás, továbbá része a közösségi költségvetés módszerének bevezetése Komló városa és a szlovák partner önkormányzat esetében.
Hasonló innováció Franciaországban, a francia partner által indított foglalkoztatási programban valósult meg, és már Európa több országában alkalmazzák eredményesen.
A nemzetközi konzorciumi tagjai:
– TENENET /Szlovákia – főpályázó koordinátor szervezet
– COMENIUS Egyetem Pozsony
– Senec (Szenc) Város Önkormányzata
– Komló Város Önkormányzata
– Pécs Önkormányzata
– Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt.
– Pécsi Ellátó Központ
– TÁMASZ Alapítvány Pécs
– Nevelők Háza Egyesület
Társult partnerek:
– Baranya Vármegye Önkormányzata
– Ada und Theodor Lessing Volkschochschule Hannover (Németország)
– Nouvelle Aquitaine régió (Franciaország)
A teljes tervezett költségvetés több mint 3,2 millió euró (közel 1,3 milliárd forint), amelynek minimum húsz százaléka önerő. Utóbbit Pécs, Komló, és Szenc önkormányzata, a TÁMASZ Alapítvány, a Nevelők Háza Egyesület. biztosítják.
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata az önerőhöz 200 millió forintot biztosít. Az összeg nem jelent többletköltséget a városi büdzsében, mivel az éves Közösségi Költségvetésre elkülönített keret épül be a projektbe két éven keresztül, a projekt szerves részét képezi, így az beszámítható önerőként.
A projekt Pécs vonatkozásában huszonöt tartósan munkanélküli személy 20-24 havi, az aktuális minimálbér szerinti foglalkoztatási költségét és a projekt szakmai elemeihez kapcsolódó egyéb költségeket finanszírozza.