A munkaügyi központ programot dolgoz ki a most állását veszített másfél ezer dolgozó megsegítésére. Az Elcoteq csődje után a kialakult helyzet következményeivel, munkaerőpiaci hatásaival az önkormányzat Természeti és Emberi Erőforrás Fejlesztési Bizottsága foglalkozott kiemelten, csütörtökön.
Mint azt Kővári János, a testület elnöke elmondta, a kialakult helyzet rendkívüli intézkedéseket kíván az érintettek, így a város részéről is a munkájukat elvesztettek hatékony megsegítése, és új alapokon nyugvó termelő tevékenység folytatása érdekében. A munkavállalók újbóli elhelyezkedésének lehetséges eszközeiről, összességében a kialakult helyzet értékeléséről kérdezte a testület az érintetteket.
Krippl Zoltán, a vállalat pécsi egységének jogi és kommunikációs igazgatója (képünkön elől) bizottsági ülésen elmondta: a csőd bejelentése óta gyakorlatilag kiürült az Elcoteq gyártósora; a dolgozók kilencven százaléka állásidőn van otthon, s csak mintegy 120-150 ember végez munkát a gyár területén. Ezerötszáz főt csoportos leépítéssel bocsátanak el – mondta.
Krippl Zoltán kiemelte: az anyacég magyarországi leányvállalata idén nyereséget produkált, még a harmadik negyedévben is. Az anyacég azonban jelentős kölcsönt vett fel, fedezetként pedig a leányvállalatokat ajánlották fel. „Ha valaki a magyarországi leányvállalatnak fizetett az elmúlt időszakban, a hitelezők igényt tartottak a pénzre. Megfulladtunk pénzügyileg, hiába voltunk nyereségesek” – mondta.
A pécsi üzemek sorsáról elmondta: a gyár, az eszközök a hazai leányvállalat tulajdonában vannak, tehát az Elcoteq szabadon rendelkezhet felettük. A dolgozók igényeinek kielégítéséről azt mondta: minden hazai jogszabályok szerint történik majd. Mint mondta, mindent megtesznek azért, hogy az eddig elmaradt, egyébként csekélynek mondható járandóságokat kifizessék.
Janovics László, a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ igazgatója elmondta: a nyáron már elkezdtek kidolgozni egy programot az akkor elbocsátás alatt álló 500 munkavállaló ügyében. Ennek uniós pályázati átdolgozása a napokban zajlik, most már a több mint 2000 főre. Azt mondta, álláskeresési juttatást, képzést eredményezhet számukra a pályázati siker, de vállalkozóvá válásukat is segíteni tudná a közel egymilliárdos támogatás. A Brüsszeltől remélt támogatás feltétele, hogy a pályázók igazolják: a munkáltató nehéz anyagi helyzete a gazdasági válságra vezethető vissza. Hogy mikor bírálják el az anyagot, Janovics szerint még nem lehet tudni, mert tudomása szerint Magyarországról ilyen jellegű pályázat még nem érkezett az unióhoz.
A témához kapcsolódik, hogy Gavin Dai, a Huawei Technologies Hungary ügyvezető igazgatója mintegy két hete bejelentette: a Huawei és a Flextronics stratégiai szövetségre lép, aminek eredményeképpen közös gyárat épít Pécsett, ahol 500 fő foglalkoztatását tervezik a jövőben. Az eddigi információk szerint a kínai vállalat az Elcoteq ingatlanjaira is igényt tartana.