Azon olvasóinknak szól ez a cikk, akik a koronavírus-járvány okán otthon töltött, unalmas óráikban már minden őket érdeklő filmet megnéztek, minden kedvenc társasjátékukkal ezerszer játszottak, sőt könyvespolcuk tartalmát is kívülről fújják időközben. Ez utóbbira szerencsére van gyógyír, hiszen az olvasásnál nincs is szívet melengetőbb tevékenység, még a mostanihoz hasonló, nehéz helyzetben sem. Sándor Gabriella, a Libri-Bookline Zrt. marketing- és kommunikációs igazgatója segített lapunknak eligazodni a legújabb, legkedveltebb olvasmányok között, melyeket mindenkinek melegen ajánlunk.
A szakember azzal kezdte, hogy a kialakult helyzetben, mikor mindenki otthon van, bíznak benne, hogy többet olvasnak majd az emberek. Munkatársaival azt látják, hogy elsősorban pszichológiai tanácsokat, izgalmas történeteket, varázslatos meséket, esetleg kipróbálandó recepteket bemutató szakácskönyveket forgatnak a legtöbben. Ezért olyan listát állítottak össze olvasóinknak, ami ajánl pszichológiai, gasztronómiai, szórakoztató és kortárs irodalmi tematikájú műveket egyaránt. Lássuk, mik ezek!
Mely könyveket javasolják „bezártság” idejére?
A Libri sikerlistáján szép számmal vannak jelen a szórakoztató irodalmi írások. Ilyen például Fábián Janka új könyve A könyvárus lány, ami izgalmas történelmi korokba kalauzol el minket, vagy Delia Owens Ahol a folyami rákok énekelnek című könyve, ami egy mély és megindító történet a természetről és az emberi lélekről. Japán változó évszakaiban játszódik Hiro Arikawa: Az utazó macska krónikája című könyve, amiben az élet váratlan fordulatainak csodájáról és öröméről olvashatunk. De megemlíthetjük Sara Collins első regényét is, a Frannie Langton vallomásait, ami nem a megszokott módon mutatja be a rabszolgaságot és az igazság mögött rejtőzködő titkokat.
– A pszichológiai tematikájú könyvek közül két könyvet emelnék ki, mindkettő óriási népszerűségnek örvend az olvasók körében. Az egyik Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című kötete, ami több mint egy éve a Libri sikerlista állandó szereplője, melyben arról olvashatunk, hogy őseink élményei és traumái hogyan öröklődnek. A másik pedig dr. Edith Eva Egert sikerkönyve, A döntés, melynek célja, hogy mindannyiunknak segítsen kiszabadulni saját elménk börtönéből – folytatta Sándor Gabriella a felsorolást.
Izgalmasabbnál izgalmasabb könyvek voltak idén a Bookline Szívünk rajta programjának havi ajánlásai: a Műértő című könyv a művészet lenyűgözően színes világába vezeti be a gyerekeket, a Gyémánt mesekönyv 25 mesével tiszteleg Benedek Elek emléke előtt, az Infografika – Kahlo című könyvvel pedig Frida Kahlo életét ismerhetjük meg infografikákon keresztül.
A „bezártság” idejére jól jöhetnek a gasztrokönyvek is. A szakember szerint segítségükkel új értelmet nyer a konyhában töltött idő. A Libri gasztronómiai sikerlistáját vezető Lakatos Márk Márk konyhája című könyve többek között filmekhez ajánl ételeket, Náray Tamás Utolsó reggeli Párizsban című szakácskönyvében hamisítatlan francia süteményeket ismerhetünk meg, a Limara Péksége pedig Tóthné Libor Mária alapkönyve házi pékeknek.
– Természetesen a kortárs irodalomra vágyóknak is van mit ajánlanunk, hiszen májusban adjuk át a Libri irodalmi díjakat. Idén is 10 egyedülálló könyv került be a döntősök közé – így a marketing- és kommunikációs igazgató. Nádasdy Ádám Jól láthatóan lógok itt című kötetében az emberlét apró mozzanatairól ír, Barnás Ferenc Életünk végéig című regényében pedig összetett családi viszonyokat bont ki. Grecsó Krisztián regénye, a Vera arra emlékeztet minket, hogy milyen nehéz először szembesülni a családi titkokkal. Darvasi László Magyar sellő és Péterfy Gergely A golyó, amely megölte Puskint című regényei a szerelem megtartó erejéről szólnak. Bodor Ádám Sehol című novelláskötete pillanatok alatt rángat ki minket a hétköznapokból.
Babarczy Eszter A mérgezett nő című kötete által szembesülünk az abúzus különböző formáival, Tóth Krisztina Fehér farkas című novelláskötetében pedig hétköznapi emberek sorsfordító pillanatainak lehetünk részesei. Történelem és irodalom fonódik egybe Závada Pál Hajó a ködben című regényében, amiből megismerjük a Weiss Manfréd-örökösök egyedülálló történetét. Láng Zsolt Bolyai című életregényével Bolyai Jánosnak, a 19. század egyik legnagyobb elméjének állít méltó emléket.
Mely könyvújdonságokra számíthatunk a következő hónapokban?
Sok izgalmas könyvújdonság várható a következő napokban, hónapokban, a szakemberek remélik, hogy sokféle könyvet olvasnak majd az emberek. Ungváry Krisztián Horthy Miklós felelősségét járja körül májusban megjelenő történelmi könyvében. Szintén májusban jelenik meg a szórakoztató irodalom két nagy kedvencének Bauer Barbarának (A fényfestő) és Mörk Leonórának (A herceg és a lányka) az új könyvei. Nemrég jelent meg Ellen de Visser A gyógyító beteg című könyve, ami lehetőséget ad arra, hogy jobban megértsük azon orvosokat, ápolókat, akiknek mindig van egy olyan betegük, akit soha nem felejtenek el.
Sportolásra sarkall minket Marijke ten Cate és Corien Oranjej könyve, a Holnaptól tényleg futni fogok! A kitartásra talán minden eddiginél jobban szükség van napjainkban, ebben segít Angela Duckworth Grit című könyve. A Ferrante rajongók nagy örömére, új köntösben olvashatjuk a Nápolyi regények Az új név története című második részét.
Ha viszont a szeretetről akarunk szép és elbűvölő regényt olvasni, akkor bátran ajánljuk Jacky Durand Apám receptjei című írását. Gyerekeknek és szüleiknek pedig a Marvel Univerzum képes beszámolója, a Marvel Studios – Képes Útmutató segít a kikapcsolódásban.
Marc-Uwe Kling QualityLand című könyve a robotok és a mesterséges intelligencia világába repít el. Míg Amerika valódi arcáról, az üldöztetésről ír Jeanine Cummins Amerika földje című lebilincselő könyvében.
Ezek mellett pedig vannak az olyan megunhatatlan klasszikusok, mint Mark Twain Tom Sawyere, vagy éppen a világ legolvasottabb szerzője Agatha Christie, akinek A titokzatos stylesi eset című könyve totálisan kikapcsolja az embert. És ha már nagysikerű szerzőkről beszélünk, akkor nem hagyhatjuk ki a friss, ropogós Az ehető nő című Margaret Atwood regényt 1969-ből.
Melyek a legkedveltebb könyvek járvány és vírus témakörben?
– Érdekes módon nincs karanténspecifikus sikerlista, az olvasóink ugyanazokat a könyveket szeretik és olvassák, mint a járvány kirobbanása előtt – mondta Sándor Gabriella.
De hozzátette, az is látható, hogy több könyvben is feljön a téma. Említhetjük Sylvia Browne Világvége című könyvét, amiben egyesek szerint megjósolta a koronavírus-járványt tizenkét évvel ezelőtt. Daniel Kalla A kolostor átka című könyvében pedig a középkor után napjainkban éled újra a pestisjárvány.
Bíró Szabolcs teljesen új oldalát mutatja be Lázár evangéliuma című könyvében, amelyben egy betegség megöli, de fel is támasztja az embert halottaiból. Illetve a napokban fog megjelenni Paolo Giordano Járvány idején című könyve, amiben a jelenlegi járvány lehetséges következményeit írja meg.