6 C
Pécs
hétfő, február 24, 2025
KezdőlapPTEŰrkutatási együttműködés született Pécsett

Űrkutatási együttműködés született Pécsett

Elképzelhető, hogy néhány év múlva egy olyan szatellitet is kilőnek a világűrbe, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának közreműködésével (PTE MIK) fejlesztettek ki.

A többfunkciós mérőberendezéssel adott területeket képesek monitorozni, és olyan adatok birtokába juthatnak, amelyek akár az agrárium, akár a közlekedés vagy a vízügy számára szolgálhatnak információval – számolt be az egyetem közleményében.

Egyre több gazdasági szereplő lát potenciált az űrből érkező adatok hasznosításában, ami előrevetíti az ilyen munkákra felkészített szakemberek igényét. Részben emiatt is kezdett az űrkutatáshoz kapcsolható tevékenységekkel foglalkozni a PTE MIK, amelynek a mérnökképzésein oktatott ismeretek kiváló hátteret nyújtanak ehhez.

Most új lehetőségeket kínál egy a közelmúltban a kar részvételével létrejött szakmai csoport, a Pannon Űrlabor, amely a meglévő helyi kapacitások, cégek és kollégiumok összefogásával egy egyetemi műhold, CubeSat megépítését határozta el.

A kar néhány évvel ezelőtt egy megkeresést követően fordult az űrkutatás területe felé. Egy középiskolás diák azzal a kéréssel fordult az intézményhez, hogy szeretne indulni egy középiskolásoknak meghirdetett nemzetközi szatellitépítő versenyen, azonban az iskolájukban nincsenek meg a berendezés létrehozásához és teszteléséhez, a mérésekhez való megfelelő eszközök. Létrejött a szakmai segítség – írta az egyetem közleményében.

Kiemelt fotónk illusztráció

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő