Ha síelés, akkor Ausztria, Franciaország vagy Olaszország – gondolja a pécsi polgár. Sokan azonban nem tudják, hogy a környékünkön – és kicsit távolabb – is akadnak olyan helyek, ahol szép nagyokat lehet csúszkálni, és még az árakon sem akadunk majd annyira ki. Tavaly gasztronómiai irányból bemutattuk már a boszniai Jahorinát, a lengyel Zakopanét és a Madarasi Hargitát, most pedig pár másik remek hely jön!
Spindleruv Mlyn, Csehország
Spindleruv Mlyn Csehország legnagyobb és legismertebb síterepe, amely Prágától 140 km-re északra található a lengyel határ közelében. A sícentrum 702 és 1235 méter közti magasságok között vezeti látogatóit, és noha ez nem számít túl magasnak, a síeléshez megfelelő hó decembertől áprilisig kitart itt.
Spindleruv Mlyn egyébként egy szép kis falu, amelynek két oldalán vannak a pályák, közöttük buszok szállítják a síelőket. Összesen 85 kilométernyi sífutópálya is van a környéken. A síközpont pályái összesen 24 kilométer hosszúak (a kék pálya 8, a piros majdnem 14, a fekete közel 2 és fél kilométer), a környékén pedig összesen 85 kilométernyi karbantartott sífutópálya található. A felnőtt napijegy nagyjából 10 ezer forint, ami sokkal emberibb, mint egy kevésbé erős osztrák síközpontban.
Rokytnice nad Jezioru, Csehország
Spindleruv Mlyn mellett meg kell említeni Csehország második legnagyobb sícentrumát, amelyről szintén kevesen hallottak. A két pályát az igazi síturista egy körben megejtheti. A pályák közül az egyik összetettebb, változatosabb, míg a másik inkább a kezdőknek kedvez.
Az 1315 méter magasságban fekvő központba egy felnőtt napijegy kicsit több mint 7 ezer forint, ezért pedig kipróbálhatjuk a 8 kilométernyi kék-, a közel 5 kilométeres piros-, és a majdnem másfél kilométeres fekete pályájukat is.
Cerná Hora, Csehország
A cseh-lengyel határon áll a Szudéták egyik legmodernebb síközpontja. Itt található Csehország egyik leghosszabb sípályája is, ami mintegy 3 kilométer hosszú és 700 méteres szintkülönbséget fed le.
Összesen egyébként csupán 11 kilométernyi sípálya kanyarog itt, de 50 kilométernyi sífutópályát is karbantartanak, plusz egy közel 4 kilométeres szánkópályát is. Cerná Horában egy napijegy 8600 forint.
Maribor-Pohorje, Szlovénia
Maribor sípályája csodálatos, mégsem ez az első ötlete a síelni vágyóknak. Pedig Pécstől egy köpésre van, és összesen közel 42 kilométernyi pályával rendelkezik, amelyek tetemes része kék (23 és fél kilométer), de az 5 kilométeres fekete pálya az igazi kihívás.
Emellett 27 kilométeres sífutópályát is kialakítottak. Decembertől áprilisig csúszkálhatunk itt akár éjszaka is. Mindezt kevesebb mint 10 ezer forintos napijegyért.
Krvavec, Szlovénia
Mariborból át lehet ugrani Krvavecbe, ahol szép magasban síelhetünk, hiszen a sícentrum 1450- 1971 méteren van. Itt 30 kilométernyi pálya áll májusig rendelkezésünkre (kékből 7, pirosból 15, feketéből 8).
Ráadásul itt nem csak freestyle síelésre van lehetőség, egy buckapálya is rendelkezésre áll azok számára, akik utálják a térdüket. A napijegy itt nagyjából ugyanannyi, mint Mariborban.
Borovec, Bulgária
Hatalmas, összesen 58 kilométeres (kékből 24, pirosból 29, feketéből 5) besíelhető pályaszövevény áll rendelkezésünkre a nemrég első osztályúvá vált bulgáriai Borovecben – hogy egy kicsit távolabb kerüljünk Közép-Kelet Európától.
Az szintén vonzó, hogy Borovecet szokás Európa egyik legolcsóbb síközpontjának hívni, de ez azért túlzás, egy napijegy ára közel 9 ezer forint. Ami olcsónak olcsó, de ha az odautat is bekalkuláljuk, már más a helyzet. A különleges balkáni miliő viszont kárpótolhatja az itt síelőket.
Krasznaja Poljana, Oroszország
Krasznaja Poljana a 2014-es téli olimpiai játékok központjául szolgáló Szocsi városától 70, a repülőtértől 50 km-re található. A téli olimpiának köszönhetően a környéken nagy fejlesztéseket hajtottak végre, szóval már nemcsak azért nevezhető az orosz Svájcnak, mert 2-3 ezer méteres gyönyörű hegyek veszik körül, hanem mert korszerű is.
A síközpont jelenleg 25 km-es pályarendszerrel fut (kék 10, piros 10, fekete 5), a legjobb viszont az, hogy itt van lehetőség helikopteres síelésre is, már ha valaki ki mer ugrani a hóra 3 ezer méterről. Ja, és Putyin imádja a helyet, szokott itt síelni.
Túrasíelés Albániában
Ugyan Albánia tetemes része hegyvidék, és több mint 40 kétezer méter feletti csúcsa van, még sincs kiépített síközpontja. Az egyetlen síelési lehetőség a túrasíelés, amit kizárólag tapasztalt helyi vezetőkkel vehetnek igénybe a kalandra szomjazók. Az árak változóak, helyben dől el, az alapján, hogy hány embert kell hova vinni – És nincs hegyimentő szolgálat, úgyhogy óvatosan!
Csak a vicc kedvéért: mesterséges sípálya Dubaiban
A Dubai Ski Aréna azoknak okozhat örömet, akik a nagy sivatagi hőség közepette szeretnének egy kicsit lehűlni, és csúszkálni a kőgazdag város egyik hatalmas bevásárlóközpontjában. Az aréna 85 méter magas, amelynek a tetejéről lecsúszni olyan, mintha a néhai Magasházról siklanánk a mélybe. Összesen 5 pálya akad az 1500 férőhelyes csarnokban, a leghosszabb 400 méteres.
A „csúcsra” nem csak húzóliftek visznek, hanem lift is, ami kissé legyilkolja a hangulatot, de ez van. A pályákat alpesi mintára tervezték, beláthatatlan kanyarokkal. A három focipályányi területen 6 ezer tonna havat terítenek szét 50 centi vastagon, és egy kisebb város költségvetését verik el arra, hogy a levegőt fagypont alatt tartsák. A jegy maga 13-14 ezer forint két órára, de legalább ezért adnak mindent sapkán és kesztyűn kívül.