-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapZöldZónaFűFaVirágV Educa2 Nyári Egyetem

V Educa2 Nyári Egyetem

A közel nulla energia-felhasználású épület (KNE) ma még sokak számára futurisztikusnak hangzik, azonban az építéssel, kivitelezéssel foglalkozók tudják, hogy a 2018. december 31. után átadott új középületeknek, valamint a 2020. december 31. után átadandó minden új épületeknek már meg kell felelnie az erre vonatkozó előírásoknak. Elsőre ez a második határidő távolinak tűnhet, de, aki ma elkezdi megterveztetni a házát, annak valószínűleg 2020 után fog elkészülni az épülete és a jogszabály alkalmazásánál a befejezés, a használatba vétel időpontja számít, nem a tervezésé.

Mindezek miatt hasznos, ha a szakmabeliek minél többen és minél hamarabb megismerik ezeket a követelményeket, tudtuk meg dr. Fülöp László professzortól (PTE MIK), akivel a V-educa2 projekt keretében megvalósuló Nyári Egyetem zárásakor beszélgettünk.

A Nyári Egyetem a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán kezdődött 2018. szeptember 17-21. között, a második oktatási hét pedig Horvátországban folytatódik az Északi Egyetemen (2018. szeptember 24–28.). A horvát és magyar hallgatók részvételével megvalósuló intenzív képzés a V-educa 2 projekt keretében kidolgozott tananyagra épül.

Győrfi Alexandra hallgatóként nagyon elégedett volt a képzéssel:

A kurzuson zömében építészettel, gépészettel, villamossággal és e területek egymásba fonódásával ismerkedhettem meg. Jelen volt minden előadásban a környezetbarát gondolkodás, mivel a KNE (közel nulla energia-felhasználású) épületek témakör köré épült a kurzus, ami szorosan kapcsolódik a környezetmérnöki szakomhoz. 

Dr. Fülöp László professzor úr szerint a tervezők készültek fel eddig a legkevésbé az átállásra, ezért kiemelkedő jelentőségű a projekt, aminek külön előnye, hogy a horvát-magyar együttműködés keretében zajlott a tananyag kidolgozása, hatékony tudásmegosztás és átadás kíséretében.

Alexandra szerint a képzés magas színvonalú volt és átfogó képet adott a kurzus témájáról, amivel Fülöp professzor is egyetértett, ám szerinte további munkára lesz szükség ahhoz, hogy a projekt által összegyűjtött ismeretanyag valóban beépüljön az egyetemi oktatásba. A KNE épületeket természetesen érinti mind a Bsc, mind az Msc képzés, viszont nem kellő mélységben, ezért egy ilyen rövid, de fókuszált napi 8 órás intenzív képzés már kellő részletességgel tárgyalja a témát. Szerinte a V-educa2 projekt és a keretében megvalósuló Nyári Egyetem kiváló alkalom volt az ismeretanyag rendszerezésére és tananyaggá fejlesztésére.

A V-educa 2 projekt a Magyarország-Horvátország határon Átnyúló Együttműködési Programon belül az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam társfinanszírozásában valósul meg. Bővebb információ a ITT érhető el.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő