3 C
Pécs
kedd, november 12, 2024
KezdőlapPécs AktuálSzázmilliók nyomát keresik a püspökségen

Százmilliók nyomát keresik a püspökségen

Tagadta bűnösségét W. Gyula, a Pécsi Egyházmegye volt vagyonkezelője a Pécsi Törvényszéken szerdán indult büntetőperében. A vádirat több százmillió forint eltűnését említi. 

A Pécsi Egyházmegye volt vagyonkezelőjét – aki 2004 és 2010 között látta el ezt a feladatot –  négyrendbeli jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, folytatólagosan elkövetett, adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás, egyrendbeli különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, valamint a számvitel rendjének megsértésével vádolják.

A vádirat szerint az ötezer fő alatti településeken lelki szolgálatot teljesítők számára kapott állami támogatást nem jogszerűen használták fel, közel 130 millió forintot nem a céloknak megfelelően költöttek el. Az ügyészség szerint W. Gyula rendelkezett azokról a személyekről, akik megkaphatták ezt a juttatást, ugyanakkor ő is szignózta a kifizetéseket, miközben tudta, hogy valótlanok az okiratokban foglaltak. Olyan falvakra készítettek megbízási szerződéseket, ahol nem folytattak tevékenységet – áll a vádiratban. Mindezek mellett közel 30 millió forintot fizettek ki olyan személyeknek, akik erre nem is voltak jogosultak.

Tagadja bűnösségét

A Somogy Megyei Főügyészség szerint közel 230 millió forint vagyoni hátrány okozott W. Gyula a Pécsi Egyházmegyének a Fény Kft. tulajdonában lévő szentlőrinci gondozóotthon tekintetében, amelyért a pécsi egyházmegye fizetett, ám 176 millióval többet, mint az a szerződésben állt.

A püspökségi pincészet egy részét azonban a Fény Kft. vette bérbe az egyháztól, ám ezért viszont 18 millió forinttal kevesebbet fizetett, valamint az ingatlannal kapcsolatos költségeket sem állta, mintegy 11 millió forint értékben. Többször az is előfordult, hogy az egyházmegye fizetett ki bizonyos számlákat a Fény Kft. helyett – közölte az ügyész.

A vádirat szerint 2010-ben nem találták meg azt a 232 millió forintot, amely ugyan az egyházmegye könyvelésében szerepelt, ám a püspökség pénztárában nem volt ilyen készpénz. Az egyházmegyénél követhetetlen a pénzek kezelése, olyannyira, hogy közel 90 millió forint munkáltatói kölcsön sorsa ismeretlen.

W. Gyula bíró által felolvasott vallomásában tagadta bűnösségét. Szerinte több esetben sem az ő feladata, feladatköre volt bizonyos döntések meghozatala, hanem a püspökség dolgozóinak, így mások mellett a kinevezett helynöknek, a pénztárosnak, a könyvelőnek, a gazdasági hivatal vezetőjének. A gazdálkodással kapcsolatos konkrét szakmai munkát az e területeken jártas kollégái, beosztottjai végezték. Vitatta, hogy pénzeket a jogcímtől eltérően használtak volna fel, vagy hogy adófizetési kötelezettség állt volna fenn kistérségi támogatások kifizetésével összefüggésben. Úgy véli, a bérleti díjakkal kapcsolatos problémákat is jelezniük kellett volna.

Szerinte egy jól körülhatárolható kör áll az ellene zajló büntető ügy hátterében.

A következő tárgyalást február elsején tartják meg, amelyre Mayer Mihály püspököt és Garadnay Balázs püspökségi helynököt is beidézték.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő