Van egy jó hírünk az álmatlansággal küzdő személyeknek: létezik hatékony útmutató a megfelelő matrac kiválasztására, melyet be is mutatunk cikkünkben!
A matrac választására azért érdemes nagy hangsúlyt fektetni, mert ez az „éjszakai műszakban” dolgozó eszköz felelős az alvás közbeni helyes tartásunkért, a felesleges nyomás feloszlatásáért, sőt még akár a hőérzetünkre is hatással lehet.
Mint látható, a matrackérdésnek nemcsak kényelmi, hanem egészségügyi vonatkozásai is vannak – a hiteles információk közlése érdekében a Lakberendezési Webáruház – idealisalvas.hu matracokkal foglalkozó cikkeiből inspirálódtunk.
Miért fontos a matracok keménysége?
Mielőtt a pontos ajánlót és útmutatót elkezdenénk taglalni, fussuk át gyorsan, miért is fontos a megfelelő keménység!
A matrac adja éjszaka a gerincünk alátámasztását – akkor tudunk jól aludni, ha anatómiailag is megfelelő pózban helyezkedik majd el a gerincoszlop a pihenés során. Sajnos, ha nem megfelelő keménységű a matrac, akkor a terhelés nem tud egyenletesen eloszlani, a gerincünk rendellenes, görbe pozíciót vesz majd fel, valamint a hátizmok is görcsös pozícióba kényszerülnek.
Ezek alapján már biztosan látja ön is, mi a probléma a nem megfelelő keménységű matracokkal.
A matracok keménység szerinti felosztása
A keménység (vagy puhaság) alapján 3 nagy csoportot különböztethetünk meg a matracok között: puha, félkemény és kemény változatok közül válogathatunk.
- Puha/lágy matrac: mindkét elnevezés használatos. Ritkán ajánlott ezt választani, ugyanis egy túlságosan puha matracon aludni hasonló hatást produkál, mintha egész nap görnyedt háttal állnánk.
- Félkemény matracok: ezek a legszélesebb körben elterjedt változatok, ugyanis normál testalkat esetén ezek biztosítják legnagyobb valószínűséggel az egészséges gerinctartást. Ideális megoldás, ugyanis lehetőséget ad rá, hogy a váll és a csípő valamennyire besüppedjen a matracba (ezzel csökkenti a nyomást), de nem annyira, hogy ez tartáshibát okozzon.
- Kemény matracok: sajnos gyakran találkozunk azzal a tévhittel, hogy a kemény matrac egészséges, de ez nem helytálló ebben a formában. A túl kemény típusok miatt indokolatlanul nagy nyomás helyeződik a vállakra és a csípőre – akár zsibbadást, keringési nehézséget is okozhat ideiglenesen. Sajnos ezeket észlelve szervezetünk megszakítja majd a pihenést, aminek következtében fáradtan ébredünk reggel.
Az egyedi szempontok is számítanak
Mindenkinek más az érzékelése, épp ezért gyártják mindhárom típusú matracot: ami az egyik személynek már borzalmasan kemény, abba lehet, hogy a másik még belesüpped. A lényeg, hogy a megfelelő változatot mindig az egyéni igényeinkhez igazítva válasszuk ki, ha kell, tanácsadói segítséggel.
Ha ez megvan, akkor minden sokkal élvezetesebbé válik: az éjszakai alvás pihentető lesz, a hétvégi, ágyban elfogyasztott reggeli gondolata is csalogatóbbá válhat, de a jobb közérzet miatt akár azt is jobban tolerálja majd, ha a gyerekek az ágyon ugrálnak.
(x)