A kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó, Vári Attila a közelmúltban vette át Kemény Dénestől a Magyar Vízilabda Szövetség vezetését. A Pécs Sport Nonprofit Zrt. vezérigazgatója lapunknak nemcsak az édes teherről, hanem a pécsi sportberuházásokról, a tanulás fontosságáról is beszélt.
– Kezdjünk egy személyes kérdéssel: praktizált valaha orvosként?
– Miből gondolja?
– Nem innen ered a Doki becenév?
– Amikor bekerültem a felnőtt-válogatottba, akkor a hierarchia szerint a fiataloknak kellett cipelniük a válogatott felszereléseit. Nekem az orvosunk, dr. Pavlik Gábor táskája jutott, így azt hordoztam. Egy idő után a reptéri dolgozók a csomagpakolásnál doktornak kezdtek szólítani, innen ered a név, amely az évek során rám ragadt.
– Arról az időszakról beszélünk, amikor kiemelkedő sportsikereket ért el nemcsak a válogatottal, hanem klubcsapatokkal. Kétszeres olimpiai bajnokként nem hiányzik a játék?
– Annak, aki ilyen sok világeseményt megjárt, akkor érdemes még aktívan vízilabdáznia, ha a csapatának tud még segíteni. A medence ugyanis teljes embert kíván. A vízbe éppen ezért nehezen megyek vissza, de arra büszke vagyok, hogy tavaly megnyertük a masters-világbajnokságot. Így már elmondhatom, hogy nyugdíjas világbajnok is vagyok… Sőt, készülünk a csapattal a következő, nyári megméretésre is!
– Pécsett a kosárlabda és a labdarúgás is nagy hagyományokkal bír, sőt már van két olimpiai bajnokunk korcsolyázásban. A vízilabdázás terén milyen lehetőségeket lát a városban?
– Kezdjük ott, hogy a magyar a világ legerősebb vízilabda-bajnoksága, így önmagában a tény, hogy az élvonalban játszik a PVSK-Mecsek Füszért, mindenképpen megsüvegelendő, egyúttal sok mindent elárul a színvonalról. Nem beszélve arról, hogy már egy ötödik helyezést is fel tudunk mutatni. A 2005 óta tartó folyamatos OB I-es szereplés legfőképpen az utánpótlás-nevelésnek köszönhető, amelynek sikerességét jelzi, hogy a 21 éven aluliak számára kiírt legrangosabb viadalt, a Komjádi-kupát kétszer is megnyerte a csapat. Fontos, hogy minden sportágban az utánpótlásra helyezzük a hangsúlyt, igyekszünk jó példát mutatni bárkinek, aki kicsit is belelát a működésbe, az életünkbe. A PSN Zrt. egyfajta küldetéséről beszélhetünk, amely azt az alapot szeretné megadni a gyerekeknek, hogy mozogjanak, egészségesek legyenek, függetlenül attól, később profi sportolóvá válnak vagy sem.
– Hányan edzenek, versenyeznek a PSN Zrt. Sportiskolában?
– Mára 14 sportággal és 1500 igazolt versenyzővel az ország egyik legnagyobb sportcégévé nőttünk. Büszkék vagyunk arra, hogy bár a PSN Zrt. egy évtizede sem működik még, az országban mégis egyedüliként nekünk van paralimpiai, olimpiai és téli olimpiai érmesünk! Emellett sok tehetségünk ott lehet a 2020-as olimpián. Arra is figyelünk, hogy a fiatalok ne csak a sportban érjenek el sikereket, hanem folytassák a tanulmányaikat is. Ennek fontosságát azt hiszem, nem szükséges ecsetelnem, a sportban éppolyan fontos, mint a civil életben. Minden fejben dől el.
– Annak ellenére, hogy sok száz gyermeknek, fiatalnak nyújtanak sportolási lehetőséget, mi a véleménye azokról az ellenzéki politikusoktól érkező hangokról, amelyek szerint pénzt kellene elvonni a cégtől?
– Tizennégy létesítményt üzemeltetünk, több egyesület, szakosztály edzéseinek, mérkőzéseinek vagyunk létesítményeinkkel a házigazdái, míg a diákolimpia megszervezésével közel 15 ezer gyermeket szolgálunk ki évente. Mi egy 800 fős rendezvényt még kicsinek titulálunk… Ahhoz képest, hogy az alapvető feladatunk a fiatalok egészségmegőrzése és sportos életre nevelése – ami a világon sehol sem profittermelő feladat –, úgy gondolom, ár-érték arányban nagyon is jól, hatékonyan dolgozunk. A cél az, hogy minden szakágat megtartsunk! Ennek érdekében sokat egyeztettünk más egyesületekkel arról, hogy a párhuzamosságokat megszüntessük, ne legyünk egymás konkurensei, és meglegyen az átjárhatóság köztünk. A teljesítőképességünk határán vagyunk. Akkor tudunk előrelépni, ha a már átadott kosárlabda-akadémia és az új tornacsarnok mellett a folyamatban lévő vagy éppen előkészítés alatt álló nagyszabású sportfejlesztések megvalósulnak. Ne feledjük, több évtizedes lemaradást kell Pécsett bepótolni. Az élményfürdővel és sportcsarnokkal is rendelkező sportkomplexum felépítését ezért is tartjuk rendkívül fontosnak.
– A pécsiek alighanem ezt várják a legjobban.
– Ez egy nagyon összetett projekt, rengeteg előkészítést és kevésbé látványos háttérmunkát igényel. Számos engedélyt megszereztünk már, tervekkel is rendelkezünk, azonban kiviteli tervet csak akkor készítenek a mérnökök, ha az elképzeléseinket a kormány jóváhagyja. Ha megépül, akkor a régió határon is átnyúló meghatározó sportközpontja lesz, világeseményeket is hozhatunk Pécsre. De szeretném hangsúlyozni, hogy nem csak a sportolókat szolgálja majd ki! A Hullámfürdő, illetve a Lauber Dezső Sportcsarnok meglehetősen leterhelt, a pécsi polgároknak kevés a lehetőségük e létesítményekben sportolni. Az általunk megálmodott sportkomplexum fél évszázadra megoldaná a városban a létesítménygondokat.
– A Magyar Vízilabda Szövetség élén a szövetségi kapitányként többek között három olimpiai aranyérmet nyerő Kemény Dénest váltotta. A sportágban voltaképpen alapelvárás az ötkarikás érem – mindez nem nyomasztó az új elnöknek?
– Októberben ért az a megtiszteltetés, hogy elnöknek választott a vízilabda-család. Az elvárásokkal tisztában vagyok, nem nyomasztanak, sokkal inkább édes teherként említeném. De gyorsan hozzáteszem, a sportág ma ott tart, hogy már az olimpiára kijutni sem feltétlen egyértelmű, hiszen nagyon sok a jó csapat, és limitált a játékokon résztvevők száma. Egyik fő feladatunknak most azt tekintem, hogy mindent megtegyünk a női- és a férfiválogatott sikeres tokiói kvalifikációjáért. Sok remek szakember dolgozik a kluboknál, kiváló játékosokkal büszkélkedhetünk, ezért bizakodó vagyok. És közben olyan változtatásokat igyekszünk majd bevezetni, amelyek még professzionálisabbá teszik a felkészülést. A cél közös, hiszem, hogy sikeresek leszünk!