Közösségi programok megvalósításához kérhettek támogatást idén a pécsi civil szervezetek a városi civil keret terhére. Több mint száz egyesület pályázott sikeresen, akik rendkívül változatos eseményekkel készülnek.
A civil szféra támogatását a pécsi önkormányzat 2019 óta kiemelt feladatának tekinti. Ennek részeként hirdették meg először 2023-ban, majd idén is a városi civil keretet. Ahogy Zag Gábor alpolgármester érdeklődésünkre hangsúlyozta, a pályázatnak köszönhetően, amelyre az önkormányzat most 40 millió forintot különített el, több mint száz szervezet kapott hozzájárulást olyan közösségi események szervezéséhez, amelyek sok pécsit megmozgatnak. A tervezett – vagy éppen már meg is valósított – programok pedig valóban sokfélék.
A Manó Egylet például a Misina Tetőponton rendezett manófutamot még júniusban. Ahogy arról akkor is beszámoltunk, az óvodásoknak szervezett esemény remek hangulatban telt. Az örömfutás mellett a kicsik kérhettek csillámtetkót és lufiállatkát, fejtörőket oldhattak meg, és kipróbálhattak egy olyan szemüveget, amelyben fejjel lefelé látták a világot. A manófutam után pedig a Dömörkapuhoz túrázva a kisvasutat is ingyenesen próbálhatták ki.
A Magyar Vöröskereszt baranyai szervezete is kapott támogatást, amelyet a 28. Országos Csecsemő- és Kisdedgondozási Verseny pécsi döntőjének szervezésére költöttek. Ahogy Udvaros Renátától, a Magyar Vöröskereszt vármegyei igazgatójától megtudtuk, a június elsejei eseményen az ország legjobb csecsemő- és kisdedgondozói mérték össze tudásukat. A vármegyéket képviselő 3-3- fős csapatoknak szakmai, gyakorlati és kreatív állomásokon kellett különböző feladatokat megoldani.
A Fészek Kézművesház és Közösségi Műhely Egyesület pedig érzékenyítő foglalkozásokat szervez majd a támogatásból. Timárné Vágner Ildikó, az egyesület vezetője elmondta lapunknak, hogy voltak már ilyen programjaik, és azok pozitív tapasztalataira építve adták be a pályázatot.
– A Kézművesház öt éve működik rehabilitációs munkahelyként Nagyárpádon – mesélte az vezető. – Műhelyünkben látássérült, autizmussal élő, Down-szindrómás és egyéb megváltozott munkaképességű emberek dolgoznak kéziszövőként, illetve fazekasként. Az érzékenyítő programokon általános iskolás csoportokat fogadunk, körbevezetjük őket a műhelyben, ahol nemcsak láthatják, hogyan végzik munkájukat a kollégák, hanem maguk is kipróbálhatják, és közben természetesen feltehetik az őket érdeklő kérdéseket is.
Vágner Ildikó elmondása szerint a gyerekek nyitottak, a foglalkozások mindig jó hangulatban telnek. A városi civil keret támogatásából kilenc osztálynak tudják díjmentesen bemutatni a műhelyt. A programokat várhatóan szeptembertől indítják, de az érdeklődő osztályok jelentkezését már várja az egyesület.
Kiemelt képünk a Manó Egylet programján készült. Fotó forrása: Csuka László