Dotto, a kisvonat vitte egymáshoz szomszédolni a régi és az új Kertváros lakóit.
A Kertvárosi Szélforgó programjai két helyen zajlottak: míg a családi házas, úgynevezett régi Kertvárosban a gyerekeket húsvéti játszóházzal, a felnőtteket ismeretterjesztő előadásokkal vagy épp virágvásárral, könyvbörzével várták, addig az új, panel-Kertvárosban barkácsolást, bábelőadást, táncházat, sőt frissen sült kemencés langallót is kínáltak elsősorban óvodásoknak-iskolásoknak.
A kertvárosi közösségi nap egyik megálmodója a Mosolymanó Egyesület volt. Elnöke, Vörösné Deák Andrea azt mondja, társaival együtt 2009 óta azon igyekeznek, hogy a „panel-kertvárosiak” életét egy kicsit szebbé, jobbá tegyék. Ennek érdekében hetente termelői piaccal, kemencés ételkóstolóval, vagy épp jótékonysági ruhaosztással, használt gyermekholmik vásárával várják az ott lakókat.
Szervezetük egyik fontos célkitűzése – mondja Vörösné Deák Andrea -, hogy a környékbeli
játszótereket felújítsák. A másik cél pedig az, hogy a szomszédaikkal, azaz a családi házas városrész lakóival is kapcsolatba kerüljenek.
A Kertvárosi Szélforgó másik helyszínén zajló programokat a KertÉsz Civil Közösség szervezte. Küldetésébe tökéletesen beleillett a közösségi nap célkitűzése, hiszen a családi házas negyedben évek óta elkötelezetten működő közösség mindenekelőtt azért küzd, hogy a környék lakossága szeressen a „régi” Kertvárosban élni. Ennek érdekében rendszeresen szervez összejöveteleket, ismeretterjesztő előadásokat, kirándulásokat, kulturális rendezvényeket, de például olyan közösségi napot is, amikor megnyílnak a városrész kapui, udvarai, és az ott élő, nagy múltú kézműves polgárok bárkinek betekintést engednek a mézeskalács-készítés, a bőrös vagy épp a keramikus mesterség kulisszái mögé.
A szomszédolás célja, hogy a különböző élethelyzetű, de egymáshoz tulajdonképpen közel élő családokat egymással összehozza. A szervezők azt remélik, megtették az első lépést afelé, hogy olyan „falusias” hangulatú városrésszé varázsolják Pécs-Kertvárost, ahol az emberek odafigyelnek egymásra, és nem csak az internetes közösségi oldalakon találkoznak.
A Pécs-kertvárosi közösségi nap az Élet-Tér – komplex szolgáltatások és közösségi
kezdeményezések támogatása a pécsi családok jólétéért elnevezésű program (TÁMOP-5.5.1.B-11/2-20110322) részeként valósulhatott meg. A kétéves projekt gazdái a pécsi Nevelők Háza Egyesület és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Pécsi Csoport Csilla Gondviselés Háza. A kezdeményezés célja, hogy szakemberek párválasztással, gyermekvállalással, gyermekneveléssel, családgondozással kapcsolatban tanácsot adjanak fiataloknak és szülőknek, számukra különböző csoportfoglalkozásokat szervezzenek, valamint hogy helyi kisközösségeknek segítsenek kialakulni és összetartóan működni.