Évek óta rejtettek voltak a pécsi közönség elől azok a római kori kincsek, amelyeket most ismét az emberek elé tárnának. A Régészeti Múzeum új kiállítást nyitna az egykori hódítókról.
Sopianae, azaz Pécs és Baranya legszebb anyagából állítanák össze azt a kiállítási anyagot, aminek a Janus Pannonius Múzeum Káptalan utcai igazgatósági épülete adna otthont. Bár van Pécsett Régészeti Múzeum a Széchenyi téren, az évek óta alig működik, miután a néhány évvel ezelőtt elindított beruházást – az akkori fenntartó – a megyei önkormányzat lefújta, gazdasági okokra hivatkozva. A munkálatokat viszont részben elindították, így leszedték a kiállításokat, megkezdték a kötelező régészeti falkutatást az épületben.
A tárlatok anyagának nagy része pedig dobozban várja jobb sorsát.
Nagy Erzsébet, az immáron a pécsi önkormányzat égisze alatt működő múzeum igazgatója szerint most azt tervezik, hogy közel 10 millió forint pályázati pénzből előkészítenék azt a hiánypótló állandó kiállítást, amelyen bemutathatják a térség római kori emlékeit.
A pénzből a Cella Septichora közelében kialakítandó tárlathoz szükséges tervezési feladatok elvégzésére (a bútorok, a világítás, a grafikai elemek megtervezésére), Pécs ókori múltját bemutató élethű, interaktív 3D grafika elkészítésére, valamint a Cella Septichora makettjére futná. Az állandó tárlat teljes bekerülési költsége több tízmillió forintot emészthet fel.
A kiállításon – a gazdag pécsi leletanyag mellett – olyan valódi ritkaságok is helyet kapnának, mint a Kozármislenyben talált római temetési kocsi rekonstrukciója, vagy éppen a Dunaszekcsőn felbukkant Marcus Aurelius portészobor-töredék.
Fotó: Janus Pannonius Múzeum