8 C
Pécs
csütörtök, január 23, 2025
KezdőlapPécs AktuálVége a parkolási csalásoknak Pécsen?

Vége a parkolási csalásoknak Pécsen?

Már idén is kevesebb van, de egy-két éven belül harmadannyi rokkantkártya kerülhet ki a szélvédők mögé, mint ma. A trükközésnek is vége, a közteresek és a rendőrök pedig már napi szinten ellenőriznek. Beszédes az is, hogy tavaly feleannyi kártyát adtak át, mint egy éve.

Hamarosan fellélegezhet a Pécsen élő több ezer rokkant, ugyanis a számukra fenntartott parkolóhelyeket egyre kevesebb ember veszi igénybe majd jogtalanul. A mozgásukban korlátozottak közlekedését eddig szinte csak akadályozták a puha szabályok, a jövőben ugyanakkor a korábban kiadott engedélyek töredékét biztosítják majd.

Ritka látvány…

– Napjában többször is saját szemünkkel látjuk még ma is, hogy délceg fiatalemberek hagyják el sietve sokmilliós autóikat a belvárosi parkolókban, miközben rokkantkártyát röppentenek a szélvédő mögé. Nagyon reméljük, hogy ennek vége lesz egyszer – sajnálkozott lapunk kérdésére Ritecz László, a Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesületének vezetője.

Ő azt mondja, a törvényt nemrég szigorították, így a korábbi trükközés mára megszűnt: csak szakorvosi lelettel, s a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal jóváhagyása után válik bárki jogosulttá az ingyenes parkolást érő rokkantkártya megszerzésére. Azelőtt fűnek-fának volt ilyen, hiszen – több esetben le is buktak emiatt orvosok – előfordult: némi csúszópénzért cserébe a háziorvos „leigazolta” a kártya leendő birtokosának, hogy rászorul az engedményre.

Mivel azonban a jogszabályt tavalyelőtt már szigorították, s a kártyák érvényessége öt évre is szólhat, még sok „fusikártya”, azaz nem is rászorulók által használt okirat lehet kint a szélvédők mögött. Ezek száma az idővel csökken leginkább, de a város is ráállt az ellenőrzésekre.

Páva Zsolt polgármester a közelmúltban jelentette be, hogy riasztó a kiadott pécsi engedélyek száma, ezért azt kérte a rendőröktől és a közteresektől, hogy gyakrabban ellenőrizzenek. Meg is lett ennek az eredménye: a havi húsz fülön csípett helyett azóta csak néhány alkalommal van kihágás.

Kevesebben akadnak horogra – mondja Schranz

– A rendőrökkel közösen intézkedünk általában, szinte mindennap. Havonta néhány palimadár akad, akit sikerül rajtakapni – mondja Schranz Richárd, a pécsi közterület-felügyelők vezetője. Leggyakrabban más nevére kiállított igazolványt használnak fel. Ha a kocsi vezetője, illetve az okmány tulajdonosa a helyszínen van, könnyen ellenőrizhetik a rendőrök, az ő nevére szól-e a kártya – ritka, s nehéz azonban a tettenérés. Ha csak egy, az okmánnyal parkoló járműre bukkannak, a nyilvántartásból lekérdezik a kártya tulajdonosának lakcímét, és a rendőrök oda is mennek. Ha otthon találják az illetőt, máris van bizonyíték, hiszen egyszerre nem tartózkodhat két helyen.

Aki egyébként más jogosult nevére kiállított rokkantkártyát használ, közokirat-hamisítást követ el: az érintetteket ujjlenyomat, fénykép segítségével „rabosítják”, s akár hároméves szabadságvesztéssel is sújthatják. Büntetlen előélet esetén is több százezer forintos pénzbírság lehet a csínynek induló akció vége.

[frame]

Pár év alatt megnegyedelik a számukat

Pécsen valamivel tízezer felett van a kiállított rokkantkártyák száma, ám folyamatosan egyre kevesebb engedélyre kerül pecsét a szigorítás óta: tavalyelőtt még 1032 darab kék plasztiklapot, tavaly már csak 503 darabot állított ki az okmányiroda. Idén a járási hivatal január és március között pedig mindössze 46 darabra adta áldását. Mindez akkor beszédes, ha tudjuk: a tavalyi első kéthavi adat 82, a tavalyelőtti 232 volt. A többi nagyvárosban, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon hasonló számokról számoltak be lapunknak – a négy nagyváros adatai között 10 százalék alatti különbségek vannak. De mindenütt egyre kevesebb a kiállított rokkantkártyák száma.

[/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő