Pécsen már nincsenek ólomcsövek, miután szerdán a Tettye Forrásház Zrt. utolsó ilyet is műanyagra cserélte a városi vízvezeték-hálózatban. Az elmúlt hat évben 4,5 milliárd forintos rekonstrukciót hajtottak eddig végre.
A Hunyadi úton az utolsó munkások is letették a lapátot és leálltak azok a munkagépek, amelyekkel az utolsó ólomcsöveket cserélték ki a városban.
Girán János, Pécs alpolgármestere a helyszínen elmondta, csak ebben az évben 100 millió forintból újultak meg a csövek, összesen 86 helyszínen zajlottak munkálatok.
Emlékeztetett rá, nemrégiben fejeződött be Kertvárosban is az a 550 milliós beruházás, amelynek keretében tíz kilométernyi vezetéket cseréltek ki. A vízszolgáltató ezen felül 2010 óta 4,5 milliárdot költött a pécsi és Pécs környéki települések víziközműveinek ütemezett felújítására.
– Helyes döntés volt, hogy annak idején a város visszavette a szolgáltatást a francia tulajdonostól, hiszen ilyen mértékű beruházások korábban nem zajlottak – nyilatkozta a politikus.
Az ólom koncentrációjától a felújítások előtt sem kellett tartani. A Tettye laboratóriumában évente közel 14 ezer vízminőség vizsgálatot végeznek, ahol rengeteg szempontból analizálják a mintákat. Eddig az ólomtartalom meg sem közelítette a megengedett határértéket, ezentúl pedig szinte kimutathatatlan lesz.
A házon, kerítéseken belüli vezetékeket viszont a családi házakban és a társasházakban érdemes megvizsgálni, mert ugyan 1970 után már nem használtak már ólomcsöveket, de idősebb épületekben még megeshetett.
[su_note note_color=”#b3edf1″]Az ólomcsövek vízvezetékként való használata már az ókorban elkezdődött, a nagyvárosok hálózatainak kiépítésekor a 19. század végén mindenhova került belőlük – Nagy-Britanniában, az USA-ban is csak ezt használták. Miután felismerték az ólom szervezetre gyakorolt káros hatását, programok indultak a cseréjükre.
A lágyabb és savasabb víz képes kioldani az ólmot a csövekből, így kerül bele a vízbe. A kemény víz – mint ami jellemző Pécsre is – viszont vízkőréteget képez a csövek oldalán, így jelentősen csökkenti az ólom kioldódását. Az ólomcsövek helyére most kemény polietilén és PVC anyagú műanyag csövek kerültek, ezek sokkal tartósabbak és strapabíróbbak.[/su_note]