Az MSZP hatalmas pofont kapott vasárnap, hiszen nemcsak a Jobbik, hanem a szocialisták köpönyegéből kibújt Demokratikus Koalíció is megelőzte a pártot Pécsen. A párt megyei elnöke szerint alázat kell! A baloldal forrong. Szavazzon!
A pártvezetést korábban is bíráló, a parlamentből kihullott MSZP-seknek bulit szervező Puch László ezúttal sem rejtette véka alá véleményét. A szocialisták baranyai elnöke szerint nagyon kellemetlen eredmény született vasárnap, az MSZP szavazói utolsó figyelmeztetést küldtek a pártnak.
– Azt üzenték, hogy vagy megváltozunk és képesek vagyunk az új kihívásoknak megfelelni, valódi politikával, nyitottsággal képviselni az embereket, vagy nem szavaznak ránk – mondta Puch, aki azt tervezi, hogy a választmányi ülésen fejti ki a párt megújítására vonatkozó elképzeléseit. A baranyai elnök szerint az a legfontosabb, hogy „újra alázattal kell a közélet felé fordulniuk”.
[note note_color=”#f96e06″]Pécsen a Fidesz a szavazatok 45,72 százalékát (16.961 szavazat), a Jobbik 12,43 %-át (4.613), a Demokratikus Koalíció 11,94 %-át (4.431), az MSZP 11,21 %-át (4.160), az Együtt-PM 9,94 %-át (3.688) az LMP 7,56 %-át (2.804) szerezte meg. [/note]
A párton belül arról is beszélnek, hogy a vezetők nem vették elég komolyan az EP-választást és hibákat is vétettek. Például Mesterházy Attilának meg kellett volna tennie azt az alapvető gesztust az áprilisi választás után, hogy gratulál a Fidesznek – erre most egyébként képes volt. A forrongó párttagok egy része azon a véleményen van, hogy őszig egy átmeneti vezetésre van szükség, olyan arccal a párt élen, akit az öregek és a fiatalok is elfogadnak a párton belül, és aki nem a saját ambícióit tartja szem előtt.
A cél az, hogy a párt az önkormányzati választáson már egy nagy baloldali összefogásnak legyen a része – akár pártszövetségként -, amelyben a balliberálisok és a keményvonalasok is megtalálják a helyüket. Azt a forgatókönyvet is elképzelhetőnek tartják, hogy nem az MSZP lesz ennek az együttesnek a hangadója.
Nagy kérdés, hogy ebből még is mi lesz, hiszen az Együtt-PM regionális politikai igazgatója, Berkecz Balázs azt mondta, hogy ők ragaszkodnak ahhoz, hogy hiteles politikát folytassanak. Vagyis a szavaiból az derült ki, hogy nem az összefogás áll mindenek felett. Utalt arra, hogy korábban egyébként Bajnai Gordon pártelnök is arról beszélt, önálló képviselő- és polgármesterjelöltjeik lesznek, így Pécsett is. Ennek pedig csak is “hiteles” személyekkel lehet nekimenni.
[note note_color=”#328a0a”]Az LMP baranyai elnöke, Keresztes László Lóránt szerint a Jobbik is zuhant, hiszen az EP-választáson országosan jóval kevesebb voksot kaptak, mint öt éve, de az idei parlamenti választáson is jobban szerepeltek, mint vasárnap. Az MSZP-nek szerinte nagyjából vége, hiszen az egykori bázisukon, Pécsen megszerzett 4. hely is azt mutatja, hogy elkoptak, szerinte ebből a helyzetből már nem is tudnak felállni. Hozzátette: a 2018-as kormányváltáshoz teljesen új baloldali ellenzékre lenne szükség. Üdvözölte azonban, hogy szerinte az LMP tartotta pozícióját, és Pécs továbbra is a legerősebb fellegváruk. Elismerte ugyanakkor, hogy nagyon nehezen tudják mobilizálni a szavazóikat. [/note]
Az MSZP volt pécsi alpolgármestere, Kunszt Márta, a DK helyi szervezője nagyon örül az eredménynek, szerinte ez az aktivistáik elszántságának, áldozatkészségének köszönhető, és annak, hogy technikai és anyagi bázis nélkül is sokkal aktívabbak voltak a kampányban, mint a szocialisták.
– Ez a punnyadunk és kivárjuk, hogy kire szavaznak, nem nyerő taktika – mondta Kunszt. – A mi helyezésünkben az is benne volt, hogy a baloldali szavazók minket többet láttak a kampányban. De szomorú vagyok, mert a baloldal darabjaira hullott.
[note note_color=”#ff6b66″]Bár az MSZP-s Mesterházy Attila pártelnök a bukta után felajánlotta lemondását – komplett elnökséggel együtt -, ám annak elfogadásáról, vagy elutasításáról a párt választmánya dönt szombaton. Vagyis korántsem biztos (sőt, szinte biztosan nem), hogy új vezetése lesz a pártnak, ugyanakkor annak állítólag szintén kicsi az esélye a párton belül eluralkodott hangulat miatt, hogy a jelen formában hosszú távon megmaradhat helyén a mostani vezetés.[/note]
Próbáltuk többször is elérni Tóth Bertalant, a párt országos elnökségi tagját, valamint Nyőgéri Lajost, az MSZP városi elnökét. Tóth Bertalan keddre ígért visszahívást, míg az utóbbi politikus civil munkájára hivatkozva türelmet kért. A Jobbik városi elnöke, Németh Zsolt nem reagált megkeresésünkre. Amint kapunk választ tőlük, frissítjük a cikket.
[poll id=”156″]