Végéhez ért a terepi szociális munkát bemutató módszertani program

Hirdetés

A horvát-magyar projektben módszertani útmutató is készül a hátrányos helyzetű emberek társadalmi felzárkóztatásának elősegítése érdekében.

Augusztus 31-én zárul az a hiánypótló szakmai együttműködés, amelynek keretében horvát és magyar szakemberek igyekeztek hatékony módszereket kidolgozni és elsajátítani a szegregátumokban végzett szociális munkát illetően.

A 2020-ban indult Bright Social Minds című szakmai-módszertani Interreg projekt (kódszám: HUHR/1901/3.1.1/0023) célkitűzése az volt, hogy a magyarországi, jól működő gyakorlat inspirációként szolgáljon horvát és magyar szakemberek számára, illetve egy közös kutatás további lehetőséget teremtsen az eredményes terepi szociális munka módszertanának bővítéséhez, a problémák még alaposabb feltérképezéséhez. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Dél-dunántúli Régióközpontja, a Horvát Vöröskereszt Dárdai Járási Központja, a Dárdai Önkormányzat, további egy-egy magyar és horvát civil szervezet együttműködését nehezítette a Covid járvány okozta korlátozások bevezetése (elsősorban a határon átnyúló utazási tilalom), mindezek mellett a projekt megvalósítása folyamatosan haladt előre.

Az együttműködés során közös kérdőíves kutatás zajlott a Pécs és Dárda környéki szegregátumokban, amelynek eredményei alapján közös módszertani tudásbázis jött létre. A kutatás eredményeit a Dárdán rendezett szakmai konferencián vitatták meg a partnerek 2021 szeptemberében. A horvát és magyar szakemberek két alkalommal öt napos módszertani ismeretátadó workshopon vehettek részt, amelynek keretében megismerkedhettek a Dél-dunántúli Régióban működő szociális, közösségfejlesztő, gazdaságélénkítő és a felzárkóztatást egyéb területeken (sport, zene, oktatás) megvalósító programokkal és módszerekkel Pécsett, Gyulajon, Hiricsen és Cserdiben.

– A projekt egyik legfontosabb eredménye a kérdőíves kutatás mellett az volt, hogy sikerült a horvát és magyar kollégák számára bepillantást nyújtani abba a munkába, amely már évtizedek óta folyik a Máltai Szeretetszolgálat égisze alatt a régióban. Az eredményeknek nem csupán a közzététele zajlott, hanem egyrészt egy hatékony párbeszéd, a jó gyakorlatok tényleges bemutatása és az azon alapuló tapasztalatcsere valósult meg, illetve számunkra is fontos eredmény volt, hogy átgondolhattuk, összegezhettük az eddig elért eredményeinket. Ugyanakkor mi is inspirációt nyertünk ahhoz, hogy új fejlesztési irányokat, új szempontokat keressünk és vegyünk figyelembe munkánkban – mondta Csonkáné Utasi Katalin, a projekt szakmai vezetője.

  1. augusztus 30-án, a projekt zárókonferenciáján összegzik az együttműködő felek az eredményeket. A projekt zárásaként egy horvát-magyar kétnyelvű tanulmánykötet készült el a cigány/roma nemzetiség magyarországi és horvátországi társadalmi, egészségügyi, gazdasági és jogi helyzetének témaköreiből, valamint egy kétnyelvű módszertani kiadvány jelenik meg a hátrányos helyzetű emberek társadalmi felzárkóztatásának elősegítése érdekében végzett fejlesztő tevékenységekről.

A jelen írás az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg. Tartalma kizárólag a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület felelősségi körébe tartozik. Az itt megtalálható anyagok nem tekinthetők olyanoknak, mint amelyek az Európai Unió és / vagy a HU-HR Interreg Program Irányító Hatóságának hivatalos állásfoglalását tükrözik.

Hirdetés