Az utánpótlásprogram megvalósítását, versenyképes bérezést, továbbá a magas színvonalú munkavégzéshez szükséges feltételeket és képzéseket megteremtő egészségügyi életpályamodell kialakítását szorgalmazza Szabó Máté ombudsman.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írták, a társadalmi hasznossághoz képest, a felelősséghez és az elvégzett munkához viszonyítva méltatlannak tartja az egészségügyi béreket az alapjogi biztos.
Az ombudsman átfogó vizsgálatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a megkezdett, több lépcsőben megvalósuló bérrendezés nem feltétlenül az egészségügyi dolgozók beosztásához, aktuális személyi alapbérhez igazodóan valósul meg. Ez pedig „a szakemberek egyöntetű jelzései szerint negatív irányba befolyásolta az ágazat békéjét, erős bérfeszültséghez vezetett és nem teszi vonzóvá az egészségügyi pályát a fiatalok előtt” – olvasható a közleményben.
Kiemelték: Magyarországon harmincötezer aktív orvos dolgozik, több mint 1800 orvosi állás betöltetlen. Az orvosok átlagéletkora 50 év felett van, azaz „a szakma rendkívüli módon elöregedett”.
Az ombudsman arra is rámutatott, hogy „különösen súlyos a szakorvoshiány”, mivel az elmúlt öt évben 14 százalékkal csökkent az itthon dolgozó orvosok száma.
Az egészségügyi dolgozók munkafeltételeit vizsgálva Szabó Máté megállapította, hogy annak feltételei sok esetben hiányosak, és bár voltak fejlesztések, számos ellátó eszközállománya az elmúlt 10 évben jelentősen elöregedett. Több intézményben hiányoznak a megfelelő személyzeti és szociális helyiségek. Ugyanakkor elenyésző a fizikai és lelki igénybevételt, a kiégés érzetét kezelni képes programoknak, képzéseknek a száma – olvasható az ombudsmani közleményben.
Kifejtették: Szabó Máté hivatalba lépésének kezdetétől folyamatosan vizsgálta az egészségügy problémáit, a struktúra változásait, a pszichiátriai ellátás, a gyógyszerészek, az asszisztensek hiányát, vagy például a kórházi ügyelet, a rezidensek, illetve szakorvosjelöltek képzése, foglalkoztatása kérdéseit. A biztos jelentései rámutattak az egészségügyi dolgozók méltatlan munkakörülményeire, jövedelmi helyzetére, valamint arra, hogy több területen évek óta égető probléma az utánpótlás kérdése.