5 C
Pécs
vasárnap, október 20, 2024
KezdőlapAbszolút NőFészekVeszélyes lehet az otthoni fogfehérítés!

Veszélyes lehet az otthoni fogfehérítés!

Széles mosoly, hófehér, csillogó fogak. Ezekkel a szerencsés tulajdonságokkal minden hollywoodi sztár és modell rendelkezik, és minden földi halandó vágyakozik utánuk. Hiszen jól tudjuk, hogy egy szép fogsorral akár éveket fiatalodhatunk. De azért ne higgyünk a magazinok retusált fotóinak, a túlzott fehérség sokszor káros is lehet!

Fogfehérítésnek nevezzük azokat a kozmetikai eljárásokat, melyek segítségével a fogak elszíneződései csökkenthetőek, de a fog szerkezete, a külső zománcréteg nem szenved károsodást.

Uniós szabályozás szerint a fogfehérítő anyagok hidrogén-peroxid tartalma nem haladhatja meg a 6%-ot, és a beavatkozást csak fogorvos vagy dentálhigiénikus végezheti. Ennek ellenére sorra nyílnak olyan kozmetikai szalonok, ahol fogorvos felügyelete nélkül zajlik a kezelés. Ám ez veszélyes lehet, hiszen a hangzatos reklámok („biofehérítés”, „peroxidmentes fehérítés”) és látványos prospektusok ellenére ezek a helyek nem felelnek meg a hazai és nemzetközi egészségjogi feltételeknek – mondja dr. Süle Titanilla fogszakorvos.

Drogériában vásárolt fogfehérítő? Inkább ne!

Alapvetően két típust különbözetünk meg: a fogorvosi rendelőben, fogorvos vagy dentálhigiénikus által végzett professzionális módszereket, valamint az otthon használható, recept nélkül kapható, használatra kész termékeket. A rendelőben történő beavatkozás során a fogra fehérítő anyag kerül, ez kémiailag vagy speciális lámpa segítségével aktiválódik, majd a fogorvos a szükséges idő elteltével eltávolítja, és az eredmény azonnal látható – mondja a szakember.

A másik lehetséges módszer, hogy a páciens fogaira pontosan illeszkedő, egyéni műanyag sín készül, és ebbe otthon helyezi bele az orvos által ajánlott időre (1 héttől 1 hónapig) és gyakorisággal a megfelelő koncentrációjú anyagot. A kezelési idő leteltével a fogorvos kontrollálja az eredményt.

Az eredmény tartósságát leginkább a táplálkozás és a szájhigiénia befolyásolja. A gyakori kávé-, tea-, vörösborfogyasztás és a dohányzás következtében az elszíneződések hamar visszatérnek, de kellő odafigyeléssel akár két évig is megőrizhető a fehérség.

A drogériákban kapható termékek skálája az azonnali fogfehérítést ígérő fogkrémektől a fogra ragasztható matricán át egészen a fogselyemig és szájvízig terjed.

Az üzletekben ugyan már nem kaphatóak magas koncentrációjú anyagot tartalmazó szerek, de az internetről beszerezhetőek ilyen készítmények –  hívja fel a figyelmet dr. Süle Titanilla. Ezek veszélyesek a nyálkahártyára, nehezen gyógyuló fekélyeket, felmaródásokat okozhatnak, de életre szólóan károsíthatják a fogínyt és porózussá teszik a fogzománcot is. A jelenleg kapható fehérítők ráadásul többnyire teljesen hatástalanok.

Citromos átdörzsölés és epres fogpaszta

A magazinok által ajánlott „házi praktikákkal” szintén érdemes vigyázni. Egyfelől nem lehet komoly eredményt elérni általuk, másrészt szintén károsíthatják a fogakat.

– A savas öblítés, bedörzsölés a fogon található, fehérjéket is tartalmazó nyálréteget mossa le, ezt déligyümölcsök, citromsavas italok fogyasztásakor is érezhetjük. A rendszeres használatuktól óvnék mindenkit, a savak károsítják, „felpuhítják” a zománcréteget, így az megsérül, a fog érzékennyé válhat – mondja a szakorvos.

Minden fog fehéríthető?

A fehérítés eredményessége szempontjából el kell különíteni az elszíneződések okait – hívja fel a figyelmet dr. Süle Titanilla. Jóval könnyebb a helyzet a táplálkozás, dohányzás, vagyis külső hatások miatt kialakult sárga fogakkal, mint a gyermekkori gyógyszermellékhatás vagy gyökérkezelés után kialakult, a fog belső rétegeiben található kékesszürke színbeli eltérésekkel. Előfordulhat, hogy semmilyen eredmény nem érhető el professzionális fogfehérítő módszerekkel sem, ilyenkor héj, vagy korona alkalmazásával lehet az esztétikai problémát orvosolni.

Mikor nem lehet elvégezni a beavatkozást?

Fogfehérítés csak ép, szuvasodástól mentes fogakon végezhető, ellenkező esetben a beavatkozásra használt hidrogén- vagy karbamid-peroxid elősegíti a kóros folyamat előrehaladását! Fontos továbbá a fogkő, lepedék alapos eltávolítása, az ínygyulladás megszüntetése, a régi, rosszul záró tömések cseréje. Fogfehérítő használata 18 éves kor alatt, valamint terhes vagy szoptató anyánál tilos!

A mellékhatások, fájdalmak nagy része a rendelői beavatkozás során kiküszöbölhető. A fogak érzékenysége a páciensek felénél fellép a kezelés után, de speciális lakkokkal, fogkrémekkel ez csökkenthető.

[frame]A szakember jó tanácsai:

Fehérítés után:

Kerülje a színes ételek, italok fogyasztását (pl. kávé, tea, vörösbor, kóla, spenót, cékla stb.) és a dohányzást! Ha erről mégsem tud lemondani, az italokhoz használjon szívószálat, étkezés, dohányzás után pedig mosson fogat, vagy öblítse ki a száját vízzel vagy szájvízzel! Használjon fogfehérítés után alkalmazható, érzékenységet csökkentő fogkrémet! Az eredmény tartósságát a tanácsok betartása mellett a megfelelő szájhigiéné is nagyban elősegíti! [/frame]

 

Hirdetés
Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő