-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapTOPVeszélyes parazitával fertőzött vaddisznó bukkant fel Baranyában

Veszélyes parazitával fertőzött vaddisznó bukkant fel Baranyában

Az emberi szervezetbe a Trichinella fertőzött hús elfogyasztásával kerül be, a fertőzés forrásai elsősorban a házi sertés és a vaddisznó. A hús emésztése során a benne lévő lárvák a nyirokutakba, majd a véráramba, az izomzatba jutnak és különböző panaszokat okoznak az embernél. Szélsőséges esetben akár halálos is lehet a kezeletlen megbetegedés. 

A Baranya Megyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint január elején Baranya megyében egy vaddisznó tetemében mutattak ki trichinella-lárvát.

Hol kaphatjuk el a parazitát?

A legális kereskedelembe ugyan elvileg nem kerülhet trichinellás hús, mert a vágóhidakon a hatósági állatorvosok a vágás után valamennyi sertés testéből mintát vesznek és azt Trichinella jelenlétére vizsgálják, azonban a nem ellenőrzött magánvágásból vagy vadászatból származó hús fogyasztása kockázatot jelenthet.

A parazita csak nyers vagy nem megfelelően hőkezelt húsok fogyasztásakor jelent veszélyt, mivel alapos sütés, főzés hatására elpusztul – írják a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) honlapján, ahol 2016-ban a fonalférgek utazások, húsimport, élelmiszerhamisítás és a bioélelmiszerek elterjedése miatti szaporodására hívták fel a figyelmet.

Aki biztos akar lenni benne, hogy a levágott sertés nem fertőzött, kérhet házi disznóvágás esetén is trichinella-vizsgálatot.

Jól süssük át, vagy főzzük meg a húst

Mik a Trichinella tünetei az embernél?

A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor-bélrendszeri gyulladás alakul ki. Ez hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2-28 napon belül. A lárvák átjutnak a bélfalon és a véráramba jutnak, ekkor gyakran akár 39-40 fokos láz, izom és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehéz légzés, idegrendszeri tünetek, akár még szívizom-károsodás is kialakulhat.

Ha aztán a lárvák az emberi izomzatban nyugvó állapotba kerülnek, a láz megszűnik, az izompanaszok enyhülhetnek, többnyire csak izomgyengeség, fáradtságérzés marad fenn hosszú ideig.

Emberről emberre a fertőzés nem terjed. A betegség súlyossága miatt viszont időben történő felismerése és kezelése rendkívül fontos. 

Nagyon feltűnő tünet lehet a szemhéj erős duzzadása

Mit tehetünk, ha fertőzésre gyanakszunk?

Ha arra gyanakszunk, hogy tüneteink trichinellózisra vezethetők vissza, vagy csak fennáll annak a gyanúja, hogy fertőzött állatból származó húst fogyasztottunk, ezt mindenképp jelezzük háziorvosunknak, az állat fertőzöttségének gyanúját pedig a hatósági állatorvosnak.

A trichinellózis rendkívül súlyos, esetenként halálos betegség, minden elővigyázatosság indokolt.

[su_note note_color=”#e77c7b”]Hazánkban az összes, közfogyasztásra kerülő sertés kötelező trichinella-vizsgálaton esik át, kivéve a háztáji állományokból származó, magánvágásra kerülő egyedeket. A szigorú hazai ellenőrzésnek köszönhetően Magyarországon Trichinella okozta betegség az utóbbi években egyáltalán nem, vagy évente egy-két főnél fordult elő. Ezeket az eseteket házi vágásból származó Trichinellával fertőzött hús, valamint vaddisznóhús fogyasztása okozta.[/su_note]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő