-5 C
Pécs
szombat, január 11, 2025
KezdőlapPécs AktuálJól lehet keresni a pécsi EHÖK-nél

Jól lehet keresni a pécsi EHÖK-nél

Nem rossz buli anyagilag EHÖK-elnöknek, vagy alelnöknek lenni Pécsett, hiszen ők 178 ezer forintot kaszálnak havonta, nettóban a pécsi egyetemen. Nem fizetésnek, hanem „közéleti ösztöndíjnak” nevezik. 

Az egyetemi tüntetések kapcsán kerestük meg a PTE hallgatóinak legmagasabb érdek-képviseleti szervét, miből tudják finanszírozni a demonstrációkat, valamint a tiltakozásokkal kapcsolatos kiadásokat, illetve milyen költségvetéssel rendelkeznek egyáltalán. Az EHÖK ugyanakkor csupán annyit közölt, hogy „költségvetésünk nyilvános, hiszen a PTE költségvetésének részét képezi”.  A pécsi egyetem egyébként körülbelül 60 milliárdból gazdálkodik évente.

A Hallgatói Önkormányzat szerint elsődleges és legfontosabb feladatuk az érdekképviselet, emellett szolgáltatási funkciókat is ellátnak, így például jogsegély szolgáltatást, rendezvények szervezését. A szervezet szerint a közelebbről nem pontosított források e feladatok ellátására vannak, így a plakátok és az egyéb technikai dolgok az irodai kapacitás terhére készülnek. Az utazást – mivel szorosan kötődik az érdekképviselethez – az EHÖK költségvetésének terhére fizetik ki – említették meg.

A PTE szóvivője, Kottász Gergő által postázott közleményben pedig az áll: az EHÖK, valamint a tíz részönkormányzat költségvetésének egy része a lakhatási támogatásokból, képzési, tudományos célú és fenntartói normatívából, kollégiumi díjból áll össze.

A PTE kitért rá, hogy az EHÖK tisztségviselők díjazását saját küldöttgyűlésük határozata állapítja meg. A tavaly meghozott határozatuk szerint az EHÖK elnöke 178 ezer forintot kap havonta ösztöndíjként nettó, ugyanennyit az alelnökök. Az önkormányzat titkára 142 ezer forintot kap, ahogyan az elnöki megbízottak is.

A kari HÖK-elnökök 107 ezer forintot tehetnek zsebre havonta a munkájukért. Az alelnököknek a részönkormányzatoknál azonban be kell érniük 83 ezer forinttal, az elnöki megbízottaknak 77 ezer forinttal, titkárok és referensek pedig 65 ezret vihetnek haza.

Az EHÖK tisztségviselők, megbízottak, ügyvivők díjazására fordított összeg összességében éves szinten 20-25 millió forint és 70-80 fő között oszlik meg – közölte az egyetem sajtóreferense.

A hallgatói önkormányzatoknak a képzési, tudományos célú és fenntartói normatívából 132 millió, és a hallgatói normatívából 8 millió áll rendelkezésre, ami az EHÖK, valamint 10 részönkormányzat és hét Kollégiumi Diákbizottság működési költségeit fedezi. Ebből tartják fenn az irodákat, s szerzik be a tevékenységükhöz fontos eszközöket.

Az EHÖK-nél meglévő források nagy része címkézett pénz, azaz csak a kijelölt célokra fordíthatják. Az általuk kezelt lakhatási normatíva összege 2012-ben 152 millió forint volt. Ebből 19 milliót a hátrányos helyzetű hallgatók kollégiumi díjának átvállalására, nagyságrendileg 30 milliót felújításra, 20 milliót fejlesztésre (mosógépek beszerzése, sportpályák építése, fejlesztése) fordítottak. A fennmaradó összeg komoly hányadát az EHÖK a kollégiumi díjak szinten tartására áldozza.

Hirdetés
Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő