Az új, nemzeti köznevelésről szóló törvény szerint szeptembertől rendszeresen, minden suliban mérik a tanárok teljesítményét. Bár közel harminc éve nem volt ilyen, a legtöbb pécsi iskolában a vezetők rendszeresen szondázzák az oktatókat. A tanárok ezért sem, meg azért sem félnek, mert az értékelők is tanárok lesznek.
– Mi csak örülünk az új rendszernek, hiszen ezzel külső, független módszer is lesz tanáraink teljesítményének mérésére – mondta lapunknak Zalay Szabolcs, a Leőwey Gimnázium igazgatója, aki helyetteseivel ma is rendszeresen beül kollégái óráira.
Pécs egyik legjobb középiskolájában jelenleg harminc szempont alapján osztályozzák, pontozzák a tanárokat; az eredmények fényében döntenek az év végi jutalmak kiosztásáról.
– Emellett a munkaközösség vezetője szintén értékeli a szaktanárokat, a pedagógus pedig saját magát is értékeli, de megkérdezzük a diákokat is – tette hozzá Zalay.
A Leőwey legfeljebb összetettségében egyedi, meret szinte mindegyik pécsi iskolában szondázzák valamilyen módszerrel a pedagógusokat jelenleg is. Az egyetemhez tartozó Babitsban például háromévente kerül sor egy-egy tanárra.
Az illetékes minisztérium tájékoztatása szerint a szeptemberi rendszerben az az új, hogy nem szubjektív, hanem független, szakmai képet ad a tanárról, ráadásul nem belsősök, vagyis kollégák, hanem külsős szakemberek végzik majd az értékelést.
A tanárok ettől nem estek kétségbe, nem félnek attól, hogy osztályozni fogják őket. Ennek egyik oka egyébként az, hogy az értékelők maguk is szakmabeliek lesznek, másrészt ötévente kerül sor ezekre a „tesztekre”, azt pedig ki lehet bírni – mondják.
– Most kezdődik az értékelésben részt vevő pedagógusok képzése. A majdani tanfelügyelőknek tízéves tanári gyakorlattal kell rendelkezniük, de emellett el kell végezniük egy hatvanórás tanfolyamot is – magyarázta lapunknak az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóreferense, Dobai Ágnes.
A tanfelügyelők bejárnak az órákra és ellenőrizni fogják – többek között, hogy a tanár kellően fejleszti-e a gyerekek személyiségét, hogyan kezeli a diákok beilleszkedési és magatartási nehézségeit, és képes-e kibontakoztatni, egyáltalán észrevenni a tehetséget egy-egy tanulóban.
Nem lesz mindegy, milyen pontokat szerez majd egy-egy tanár, ugyanis ezen múlik, mennyire tud feljebb lépni a ranglétrán, illetve továbbképzésekre is elküldhetik – pótolandó a hiányosságokat.
A szülők örülhetnek, az ellenőrzés eredményei nyilvánosak lesznek – ígérik a szaktárcánál, igaz, azt nem fogják tudni, éppen melyik pedagógus osztályzatait böngészik.
[frame]
Felügyelik a felügyelőt is
A minisztérium szerint 1985-ben a szakfelügyeleti rendszert felszámolták Magyarországon, ez pedig nem tett jót a színvonalnak. Szerintük még a legjobb pedagógusnak is szüksége van visszajelzésre, megerősítésre. A tanfelügyelőket is ellenőrzik egyébként, róluk azok a pedagógusok, intézményvezetők mondanak majd véleményt, akiket ők szondáznak.
[/frame]