Sok nő életét keseríti meg a felfázás és egyéb húgyúti megbetegedések. Van, akinek rendszeresen vissza-visszatérnek az ezzel járó kellemetlen tünetei. A hidegebb időszakban még jobban oda kell figyelnünk, hogy elkerüljük a bajt, és ha már megtörtént, megfelelően kezeljük.
Mi okozza?
Hideg kőre ülés, kilógó derék, mezítlábas flangálás, hideg víz – ezek is lehetnek a probléma forrásai, de baktériumok is. Gombák, Staphylo- és Streptococcusok, valamint Chlamydia, Urea- és Mycoplasma is lehetnek ludasak, ezek nemi úton is terjednek, ezért a partner kezelése is elengedhetetlen!
Megelőzés
Természetesen figyeljünk a megfelelő öltözködése, a problémás területek (láb, has, derék) melegen tartására. Emellett a helyes táplálkozás is jótékony lehet, mert a gombás eredetű megbetegedések elkerülhetők a cukor és egyéb szénhidrátok fogyasztásának csökkentésével. Nagyon fontos az elegendő (legalább napi két liter) folyadékbevitel, ami megfelelően átmossa szervezetünket.
Tünetek
Gyakori vizelési inger, hasfájás, irritáló, adott esetben enyhén véres vizelet a felfázás, pontosabban a húgyhólyaggyulladás jelei. A nők anatómia felépítésük miatt hajlamosabbak erre a betegségre: a férfiak húgycsöve mintegy 30 centis, a nőké viszont csak körülbelül 5 cm-es, így sokkal rövidebb az út a húgyhólyagig.
Miért veszélyes?
Ha a hólyaggyulladást nem kezelik időben antibiotikummal vagy egyéb módszerrel, a gyulladás továbbterjedhet a vesékre. A vesemedence-gyulladás pedig már nagyon komoly betegség. A nem kezelt felfázás legsúlyosabb esetben meddőséghez is vezethet. Ezért nagyon fontos, hogy ilyen panaszok esetén mindenképp felkeressünk egy szakorvost, aki adott esetben, amennyiben bakteriális fertőzésről van szó, megfelelő antibiotikumos kezelést ír elő.
Természetes gyógymódok
Mihály Mónika természetgyógyász elsőként leszögezte, bakteriális eredetű megbetegedés esetén ne akarjuk elkerülni az antibiotikumot! Egyébként számos olyan gyógynövény létezik, amely hatékony lehet a húgyúti problémák kezelésére és megelőzésére.
Tőzegáfonya: nagyon jótékony hatással bír erre a területre, táplálékkiegészítőként folyamatosan szedhető, így csökkenthetjük a betegségek kialakulásának esélyét. C-vitaminnal kombinálva különböző kapszulák formájában hozzájuthatunk.
Medveszőlő: baktériumölő hatású. Használat előtt 10-12 órán át hideg vízben kell áztatni, mert így jönnek ki belőle a megfelelő hatóanyagok. Leszűrve kell meginni, de nem ajánlott néhány napnál tovább fogyasztani.
További gyulladáscsökkentő hatású növények: aranyvessző, csalán, cickafark – ezekből teát érdemes készíteni.
Reflexológia, akupresszúra és masszázs is hatékony lehet, hiszen ilyenkor célzottan a test azon zónái kapnak kezelést, amelyek a problémát okozzák.