A következő napokban harminc fok feletti hőmérséklet várható, a strandokon egy tűt sem lehet majd leejteni. Néhány napja összegyűjtöttük a környékbeli fürdőzési lehetőségeket, ám strandolás közben egészségünkre sem árt odafigyelni. A láthatatlan gombák és baktériumok, illetve a vízhez adagolt fertőtlenítőszerek nem várt betegségeket okozhatnak.
Láb- és körömgomba
Könnyű kezelhetősége ellenére érdemes nagy hangsúlyt fektetni a megelőzésre. A nyilvános fürdőkben, strandokon menjünk mindenhova papucsban, fürdőzés előtt és után zuhanyozzunk le, és fokozottan ügyeljünk arra, hogy lábujjaink közül alaposan kitöröljük a nedvességet. Nagyon fontos továbbá a lábmosó használata, amely megakadályozza, hogy kosz kerüljön a medencébe és nem mellesleg fertőtleníti is a lábat.
Hüvelygomba
Szinte mindannyian hordozunk magunkon bizonyos gombacsírákat, amelyek önmagukban még nem elegendőek a tünetek megjelenéséhez, de a strandok, uszodák használata után a testünkön kialakuló nedves, meleg hajlatok ideális terepet biztosítanak a gombák elszaporodásához. Ez pedig azt jelenti, hogy a gombás fertőzéseket jellemzően nem másoktól, hanem önmagunktól „kapjuk el”.
A védekezésre jó módszer, ha a vízből kijőve nedves fürdőruhánkat szárazra cseréljük, így a gomba nem szaporodik olyan könnyen (és a felfázás is kivédhető). Ezen kívül közszájon forgó megelőzési módszer a Canestennel bekent tampon felhelyezése. Orvosi bizonyíték nincs a hatékonyságára, de egyesek sikerrel védekeznek így a nyilvános fürdőkben.
[note note_color=”#e8b0c8″]FIGYELEM: A természetes vizek olykor sokkal nagyobb kockázati tényezőt jelentenek, mint a rendszeresen tisztított úszómedencék. A gombás fertőzések ugyanis nagyobb eséllyel fordulnak elő meleg, nagy mennyiségű és nem fertőtlenített vizekben.[/note]
Fülgyulladás vagy kötőhártya-gyulladás
A szembetegségek közül a vírusos kötőhártya-gyulladás a leggyakoribb, amit közfürdőkben el lehet kapni. A fertőzés szemviszketéssel, erős könnyezéssel, váladékozással és többek között a szem kivörösödésével jár. A fülben megmaradt kórokozókkal fertőzött víz viszketést és fájdalmat okozó fülgyulladást idézhet elő. Bár mindkét betegségre léteznek házi gyógymódok, nem igazán érdemes kísérletezgetni. Forduljunk orvoshoz.
[note note_color=”#a7ce97″]FIGYELEM: A szakemberek felhívják a figyelmet, hogy semmilyen sérüléssel nem szabad strandra, uszodába vagy termálfürdőbe menni. Nem csak a nagyobb sebekkel, egy horzsolással, elvágott kézzel vagy berepedt lábujjal sem. [/note]
Felfázás
A kánikulában felmelegedett test és a hideg víz találkozása nem mindig frissítő élmény, gyakran jelentkezhetnek ilyenkor felfázásos tünetek. Ezeket enyhébb esetben gyógynövényes ülőfürdőkkel tudjuk a leghatásosabban kezelni, de a legjobb az, ha felkeressük a nőgyógyászunkat.