Hirdetés

Pécs szinte minden templomának története egy regényt rejt, nem kivételek ez alól az olyan „fiatalabb” imahelyek sem, mint a Bártfa utcai templom. Ki gondolta volna, hogy ennek a templomnak a megépítése szoros összefüggésben áll egy világháborús sérüléssel?

A Bártfa utcai templom viszonylag közel található az Ágoston térihez, más szempontból viszont messze – és ez egy fontos szempont volt az építésében. Mint Timár György munkájából kiderül, a Bártfa utcai elemi iskola tanító-igazgatója vallásos ember volt, az 1930-as években vasárnaponként maga kísérte le a gyerekeket misére az Ágoston téri templomba gyalogszerrel. Ez nagyjából három kilométeres utat jelentett, azonban később máshol lett lakása, így az út már 5 kilométerre nőtt. Ezt viszont nehezen bírta Timár Károly tanító-igazgató sérült lába, ugyanis az első világháborúban megsebesült.

A környék lakossága is biztatta, így a püspökséghez fordult egy új, közelebbi templom építése ügyében. Ebben segítette, hogy az akkori pécsi püspök, Virág Ferenc híres építő volt, szolgálata alatt összesen harminc új templom épült az egyházmegyében – ezek egyike a Bártfa utcai.

A templom alapkövét 1938-ban, Szent István ünnepén helyezték el, az építését azonban a II. világháború miatt többször is félbe kellett szakítani, így végül 1944. július 2-án került sor a templom felszentelésére. Nem sokkal később megkezdték a plébániaépület kialakítását is.

A templom formája az ókeresztény bazilikák előképéhez igazodik, nincs harangtornya, modern, nyeregtetős, az előcsarnok felett nagy rozettaablakos homlokzatú. Gosztonyi Gyula tervei alapján készült el. A főoltár szobra jóval régebbi, mint maga a templom, mivel 1891-ből származik, Szécsi Antal alkotása. A szobrok egy része egyébként a Zsolnay-gyár munkáját dicséri.

A Szent István plébánia (hiszen Szent István ünnepén szentelték a templomot) ma is kedvelt a hívek között, jelenlegi plébánosa Garadnay Balázs.

Források: Timár György: Pécs területén lévő plébániák és lelkészségek, valamint a hozzájuk tartozó templomok és kápolnák a török hódoltság óta (Tanulmányok Pécs történetéből), Pécs Lexikon, templomaink.hu

Hirdetés