Díszdoktorrá avatja a Pécsi Tudományegyetem a világhírű brit pszichológust, John Ravent. Ő a kompetencia-mozgalom egyik elindítója. Módszerével nagyrészt megjósolható, hogy egy gyereknek milyen lesz a társadalmi megítélése a fejlődése során.
Az úgynevezett Raven-féle teszttel meghatározható, hogy tanulásban akadályozott, vagy értelmileg sérült-e egy-egy tanuló.
– Egyre nehezedő feladatsorok és képek alapján ki kell találni a gyereknek, hogy melyik feladatot, képet tenné az utolsó helyre. Ezzel a következtetés képességét lehet mérni – magyarázza Darvasi Zsuzsanna, az Éltes Mátyás Iskolaközpont pszichológusa.
A Raven-féle tesztet nemcsak iskolaérettségi vizsgálatoknál, hanem pályaválasztási tanácsadáskor is használják. Az eredményekhez egyénileg igazítják a gyerek fejlesztéséhez szükséges terveket. A teszt kidolgozójának fiát, a világhírű pszichológus John Ravent a kompetencia-mozgalom egyik elindítójaként ismerik.
– Az intelligenciateszttel nagyrészt megjósolható egy gyerek szociális helyzetének a változása. Ez azt jelenti, ha például magas státusú szülők gyerekének alacsony a pontszáma a teszten, akkor a gyerek társadalmi megítélése alacsony lesz. De fordítva is igaz, vagyis a társadalomban emelkedni fog annak a gyereknek a helye, amelyik magasabb intelligenciapontot ér el – véli John Raven.
A brit pszichológust a PTE Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar és a PTE Szenátusa egyhangú támogatásával csütörtök délután díszdoktorrá és professzorrá avatják. Délelőtt John Raven Nevelés, értékek és társadalom címmel tart székfoglaló előadást.