-2 C
Pécs
kedd, január 21, 2025
KezdőlapPécs AktuálVisszajönnek az orvosok Pécsre

Visszajönnek az orvosok Pécsre

Új-Zélandról, az USA-ból és Németországból is tértek már haza orvosok, kutatók a pécsi klinika és az orvostudományi kar kötelékébe. Miseta Attila dékán szerint tapasztalatokkal, új szemlélettel felvértezve érkeznek a doktorok. Ő abban bízik, hogy a tendenciát tudják folytatni a következő hónapokban, években is.

Bár az országos sajtó hétről hétre beszámol arról, hogy több hazai klinikánál problémákat jelenthet a szakemberhiány, Pécsre egyre több, korábban külföldre távozó orvos és kutató tér vissza. Van, aki úgy érzi, már jobban megbecsülik munkáját itthon, mint korábban, más családja, érzelmei miatt hagyja a háta mögött a nagybetűs Nyugatot.

Miseta Attila, az orvostudományi kar dékánja megválasztása után célul tűzte ki, hogy amennyi orvost csak lehet, haza csábítson. Már jó pár esetben sikerrel járt, de koránt sem elégedett.

Kell az „expedíció”, de ideje hazatérni – mondja Miseta

– A mi szakmánkban, főként ha valaki komolyabb tapasztalat megszerzésére törekszik, kutatói munka igényével dolgozik, elkerülhetetlen a külföldi „expedíció”. Ez a kiküldetés évekig is eltarthat. A probléma hazai szemmel nézve akkor áll elő, ha az orvos, kutató már nem is akar visszatérni hazájába, hiszen ezzel pótolhatatlan veszteséget szenved a hazai egészségügy, a tudomány, s azon keresztül az orvosi képzés – magyarázza Miseta.

Szerinte e kivándorlási folyamat már a nyolcvanas években elindult, nem új keletű. Éppen ezért indulhatott el a szakmában a visszaáramlási trend is.

– Sokan, akik kellő tapasztalatot szereztek, kellő anyagi jólétbe kerültek, feljebb léptek a ranglétrán, ezekben az években kezdenek gondolkodni hazatérésükön. Mi ezt az amúgy is meglévő folyamatot igyekszünk segíteni a karon és a klinikánál dolgozó kollégáimmal – mondja a dékán. A mikénttel kapcsolatban hozzátette: a szakemberek egymással folyamatos kapcsolatban vannak. Vagy azért, mert együtt végeztek az egyetemen, vagy mert hallgató-oktató viszonyban voltak egymással.

A kintiek e párbeszédek alatt ismerhetik meg azokat a viszonyokat, amelyek ma uralkodnak a pécsi egészségügyben, s kaphatnak kedvet, némi rábeszélés után, hogy – ha kezdetben csak pár hónapra is, később véglegesen – hazalátogassanak.

– Az utóbbi időszakban mintegy fél tucat orvos, kutató gondolta úgy, hogy távoli országokból Pécsre teszi vissza székhelyét. Az a törekvésünk, hogy ez a szám növekedjen, hiszen a szakemberhiánynak már ma vannak jelei. Bízunk benne, hogy az orvosok hazai megbecsültségének erősödésével egyre többen döntenek úgy külföldön, hogy ideje haza térniük – bizakodott a dékán.

Czéh Boldizsár, a Laboratóriumi Medicina Intézet tudományos főmunkatársa is nemrég tért haza.

– Németországban, Münchenben és Göttingenben neuropszichiátriai kutatóorvosként dolgoztam 1999-től a legutóbbi időkig. Odaát ugyan jobbak a fizetések, de itthon is megbecsülnek már; nincs akkora különbség, mint akkor, amikor elmentem – mondja Czéh. Szerinte egy kezdő orvosnál öt-tízszeres volt a bérkülönbség a Nyugat javára, ez mára, főként ha valaki már feljebb van a ranglétrán, nem így van. A különbség csökkent.

Czéh Boldizsárt a klinikum alkalmazza, de a Szentágothai Kutatóközpontban tölti ideje jó részét. Szerinte éppen a kutatóközpont az, amely jó eséllyel téríti haza a külföldön dolgozó szakembereket.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő