A jól ismert pécsi sztárbandák mellett a városban rengeteg olyan kezdő, fiatal, vagy csak simán ismeretlen együttes van, amelyeket jó ismerni és jó elkapni élőben, Pécs klubjaiban. A pécsi Liverpool-sorozatunk legújabb darabjában újfent ilyen zenekarokat mutatunk be.
Overmorrow
Május 13-án jelent meg a pécsi Overmorrow első, háromszámos kislemeze, amit csak ajánlani tudunk azoknak, akik szeretik a tengerentúlon és Európában is egyre népszerűbb elszállós, lebegős, katartikus post-rockot. Szerencsére az Overmorrow a műfaj legtöbb képviselőjével ellentétben nem hosszú búgásokkal és csendekkel építi fel a vaskos témákban végződő dalaikat, így soha nem lesz unalmas a dolog.
Sőt, kifejezetten izgalmasak ezek a dalok, nagyon kigondoltan egymásra mászó, ismétlődő, súlyos és szép gitártémákkal, keményen lüktető, feszes dobolással. A hangulat szerencsére nem túl sötét, inkább pszichedelikus, hipnotikus és űrutazós, mélázósan mély. Annak pedig kifejezetten örülünk, hogy instrumentális bandáról van szó, akik helyett a zenéjük beszél, méghozzá kifejezetten artikuláltan. A kislemez a bandcamp oldalukon hallgatható orrvérzésig, de nyugodtan meg is veheti az, akinek tetszik (nem rossz dolog pécsi bandát támogatni). Facebookon is érdemes követni őket.
Berselius
Berselius 2017-es Classical & Modern lemezéről mindenképp szót kell ejteni, hiszen egy gyönyörű, összetett, érezhetően minden másodpercében kidolgozott ambient kiadványról beszélünk, amiről és amit sajnos nagyon kevesen hallottak a városban. Nyugalmat, békét áraszt ez a szintetizátorra komponált, de mégis sok nagyzenekari-jellegű témát és szerzeményt is felsorakoztató, mély és introspektív lemez.
Érezhetően személyes, őszinte, kitárulkozó munka, amit 2011-ben kezdett írni a zeneszerző, akiről semmit nem tudtunk kideríteni, azt leszámítva, hogy nagyon érti a minimalizmusukban is felemelő dallamok felépítését. Oratorikus, klasszikus művek és modern elektronikus ambient-nyugodalom vegyül itt, ami közel sem mindennapi munka. A bandcamp-oldaláról ingyen is leszedhető a lemez, akárcsak korábbi, hasonlóan erős albumai.
szónok
A szónok (így, kisbetűvel) kétszámos bemutatkozó anyaga idén januárban landolt a neten, és bizony nem semmi. Mondjuk, hogy pszichedelikus rock, de nem valami Pink Floyd, vagy Grateful Dead majmolásra kell számítani, hanem kellemesen szétesett, elfolyós gitártémákra, melyeket a legjobb pillanatban váltanak vaskosabb riffek, vagy épp játékosabb, elszállósabb dallamok és ügyeskedő ritmusok-ütemek.
Érezhetően nagy és kimerítő jamelésekből születtek ezek a dalok, melyeket csak annyira tisztogattak le a srácok, amennyire kellett: nem steril, nem könnyed a hangulat és a hangzás sem, ami ad egy szép punkos, nyers, őszinte svungot az anyagnak. Ez itt pedig a Facebook-oldaluk.
unforeseen
Az unforeseen (ők is kisbetűs banda) idén januárban jött ki a bemutatkozó, Charlatan című háromszámos kislemezével, ami a pécsi metálosoknak feltehetően jó hír.
Nem mondhatni tipikus „egyműfajos” anyagnak, a brutálisan duplázó lábdobtól, a heveny bólogatásokra késztető tonnás riffektől és a nyers éneklést kemény üvöltésekkel kombináló vokáltól súlyos anyagban érezni a death metal hatása mellett az egyszerűségében nagyszerű hardcore elemeket, valamint grunge mosdatlanság is tetten érhető. Ingyen is leszedhető a kislemez itt.
Korábbi „Liverpoolos” cikkeinket itt találja:
Pécs a magyar Liverpool
Pécs továbbra is az ország Liverpoolja
Bemutatjuk a magyar Liverpool legújabb zenekarait
Liverpool valóban irigykedhet Pécsre!
Liverpool elbújhat Pécs mellett
Felejtsük el Liverpoolt, itt van Pécs!
Pécs régen is rávert Liverpoolra
Pécs lenyomja Liverpoolt, de tényleg!