1 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapPécs AktuálVitafórum a régió előtt álló kihívásokról

Vitafórum a régió előtt álló kihívásokról

Állampolgári vitafórumot rendezett Pécsen a Tudásközpontban október 21-én az Európai Parlament Tájékoztatási Irodája, mely az Európai Parlament választási kampányához kapcsolódott. A rendezvényen Bánki Erik, európai parlamenti képviselő, valamint dr. Schepp Zoltán, a PTE Közgazdaságtudományi Karának dékánhelyettese tartott előadást.

Az előadások során szó volt a turizmus és a közlekedés fejlesztésének a régió munkaerőpiacára és a munkahelyteremtés lehetőségeire mért hatásáról, valamint az idegenforgalmi szektor fontosságáról. A turistaérkezések száma ugyanis 2020-ra 1,4 milliárdra nő, emiatt az Európai Unió azt tűzte ki célul, hogy a legfrekventáltabb desztináció legyen a világon.

Magyarországon 2011-re egyébként sikerült a 2007-es szintre visszaemelni a turistaérkezések számát, de a foglalkozottak száma is leköveti ezt a tendenciát. Hazánkban 2010 óta nő a foglalkoztatottak száma az európai átlagot meghaladó ütemben, ez az idegenforgalmi ágazatban, valamint a közlekedés és a szállítás területén érzékelhető.

A fejlesztési források elosztásának az elve annyiban változott, hogy ezeket eddig helyi szinten használták fel, most azonban a régió helyett a megye, ezen belül pedig a különböző városok és azok térségei, valamint Pécs mint megyei jogú város jut hozzá ezekhez. Idővel olyan országos programok is lesznek, melyeknek Pécs és Baranya megye is a része lesz.

Bánki Erik
Bánki Erik, európai parlamenti képviselő

– A mi felelősségünk, hogy olyan programokat állítsanak össze, melyek a lehető legtöbbet segítik a térségben az infrastruktúra fejlesztésében, munkahelyteremtésben és a felzárkózás erősítésében – fogalmazott Bánki Erik. – Pécs már elkészült ezzel. Én azt gondolom, hogy február-márciusra egységes képet látunk Baranya megyében, hogy a következő hét évben mennyi forrásra, milyen fejlesztésekre számíthatunk a térségben.

Dr. Schepp Zoltán, a vitafórum másik előadója elmondta, hogy a hét éves keretperiódusnak más a vezérelve, mint a korábbinak volt, itt a versenyképesség fokozásán van a hangsúly, hogy ennek milyen összetevői vannak, illetve milyen komponenseit kellene módosítani.

– Arról szólt ez a mai rendezvény, hogy próbáljuk meg önkritikus szemléletmóddal lajstromba venni mindazokat a tényezőket, melyek önerőből is megváltoztathatók, módosíthatók és amelyeken keresztül ezeknek a pénzeknek nem csak a befogadása, de a hasznosulása is megvalósul – magyarázta Schepp. – Érdemes lenne olyan döntéseket is meghozni, amelyek hosszabb időszakra szóló támogatási lehetőséget biztosítanak, öt plusz öt évre például.

Hogy kik részesülnek majd támogatásokban, az operatív programokban fog eldőlni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő