Nem mindennapi telefonhívás érkezett délelőtt a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóságához: Kővágótöttösnél egy különleges madarat fogtak…
A nemzeti park Facebook-bejegyzéséből kiderül, a faluban nincs olyan vizes terület, ahol a hosszúcsőrű, úszóhártyás lábú madár előfordulhatna, de a szakemberek már sokat tapasztaltak, ezért az ilyenkor szokásos eljárás szerint az illetékes természetvédelmi őr kivonult a helyszínre, egy családi házhoz.
A segítőkész bejelentő aztán valóban egy vízimadárral a kezében jelent meg, mégpedig egy igazi különlegességgel, egy fiatal vörösnyakú vöcsökkel. A család elmondta, a madarat a faluba vezető bekötőútról mentették meg a reggeli órákban, szegény állat az országút szélén ücsörgött.
Nem tudni, hogy kerülhetett oda, de szerencsére egészséges volt.
Mivel a vöcsök nem az országutak vándora, ezért a madarat a közeli Pellérdi-halastavaknál engedték szabadon, hogy – mint írja a DDNP a posztjában – „kipihenve a szárazföldi kalandot, folytathassa útját a Földközi-tenger partvidékén elterülő telelőterületére”.
A vörösnyakú vöcsök egyébként Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
Nemrég egy másik sikeres madármentésről is beszámolhattunk: augusztusban elütött, törött szárnyú baglyot mentett a Baranya Speciális Mentők Egyesület önkéntese, a történet vége itt olvasható el.
Forrás: Völgyi Sándor/Duna-Dráva Nemzeti Park Facebook