-1 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapPécs AktuálVízmű: megvannak a franciák milliárdjai

Vízmű: megvannak a franciák milliárdjai

Megtaláltuk a franciák „kitalicskázott” félmilliárdját, és ennél még jóval többet is. Brutálisan emelkedtek volna a vízdíjak az elmúlt néhány évben, ha marad a Pécsi Vízmű, illetve az általuk alkalmazott díjképlet. Aszerint ma 973 forintot kellene fizetni egy köbméter vízért.

A Pécsi Vízmű annak idején egy igen bonyolult képlet alapján számította ki az aktuális díjakat Pécsett. Ezt a meglehetősen hosszú matematikai összefüggés-sorozatot szerződésben is rögzítették. Annak néztünk utána, mennyi lenne ma a víz- és csatorna, illetve szennyvízdíj (egyszerűsítve vízdíj), ha érvényben marad ez a bizonyos képlet, illetve arra is kíváncsiak voltunk, mennyit „bukott” a Tettye Forrásház – lényegében az önkormányzat – azon, hogy a díjszámításkor teljesen más szempontokat vettek figyelembe 2009 után.

A Pécsi Vízmű díjképlete alapján ma 973,30 forint lenne a vízdíj köbmétere, de tavaly is 913,72 forintot, 2011-ben 852,29 forintot kellett volna fizetni, 2010-ben 815,67 forintot, míg 2009-ben 796,16 forintot.

Ezzel szemben a Tettye Forrásház megalakulásakor a városvezetés szigorúan elvárta, hogy szakítani kell a Suez díjképletével, és nem a minél nagyobb haszon szempontjából kell közelíteni a díjakhoz – tudtuk meg Sándor Zsolttól.

[frame]Színjáték volt a közgyűlési rábólintás?

Hivatalosan ugyan az önkormányzat közgyűlésének kellett rábólintania a vízdíjakra, valójában azonban ez csak formaság volt – meséli a Pécsi Vízmű egykori középvezetője.

– Általában 3-4 verziót kellett készítenünk, különböző díjakkal, mert  tudtuk, hogy a legalacsonyabbat fogadják el, mert politikailag ez volt védhető. A látszólag legkisebb emelés is akkora volt azonban, amennyit a képlet előírt – magyarázza forrásunk.

Szerinte ezen gyakorlat alól egyszer volt kivétel, amikor 2007-ben 35%-kal sikerült megemeltetniük a vízdíjat.[/frame]

– Teljesen új szisztémát kellett kidolgoznunk, amelynek lényege, hogy csak akkora díjkorrekció lehetséges minden évben, amennyi feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a cég biztonsággal elláthassa feladatát, azaz a vízszolgáltatást – mondja a Tettye Forrásház vezérigazgatója.

Mivel akkoriban bőven akadt anyagi tartalék a cégben, 2009-ben könnyen ment a vízdíjcsökkentés, de 2010-ben is változatlan díjakon tudott szolgáltatni a cég. 2011-ben 730,35, 2012-ben 791,68 forintra emelkedett a díj, idén pedig a vízterhelési díjjal együtt is 837,61 forintot kell kifizetni mindezért.

Bár most még mindig majdnem 135 forinttal olcsóbb a díj köbmétere, mint amennyi lett volna, ha marad a régi számítás, az önkormányzati „jófejségnek” komoly ára van.

– Igen könnyen kiszámítható, hogy 2010 óta több mint 3 milliárd forintot „buktunk” ahhoz képest, mint amennyi bevételünk lehetne a díjképlet alapján – von mérleget Sándor Zsolt. – Ez ugyanakkor azt jelenti, hogy ez a 3 milliárd ott maradt a fogyasztók pénztárcájában.

A Pécsi Vízműben egyébként az évről évre keletkező több száz milliós „extra bevételt, nyereséget” külföldi tanácsadói díjra, illetve vállalatfelvásárlásokra költötték többnyire a franciák, miközben például minimálisra csökkentették a hálózat felújítását és modernizálását. Ez utóbbira a Tettye már csaknem 2 milliárdot költött el, mióta átvették a szolgáltatást.

[frame]Pécs nem drága, de nem is a legolcsóbb

Sajátos földrajzi adottságai, szintkülönbségei ellenére Pécs országos viszonylatban a középmezőnyben van a díjak mértékét tekintve. Vannak lényegesen drágább városok, ahol 1000 forint felett van a vízdíj, de akadnak olyan települések, ahol mindössze 400-500 forintot kell fizetni egy köbméter vízért. Egy átlagos fogyasztást alapul véve Pécsnél drágább város többek között Sopron, Zalaegerszeg, Siófok, Komló, Salgótarján, Ózd és Keszthely is. A pécsinél olcsóbb a vízdíj például Kaposváron, Debrecenben és Békéscsabán.[/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő