6 C
Pécs
szombat, október 19, 2024
KezdőlapAbszolút PécsZenél is a pécsi állatvédő

Zenél is a pécsi állatvédő

Farkas Tamás végtelenül szerény és jóságos a kollégái, barátai szerint, ami nem meglepő. Több évtizeddel ezelőtt az élővilág védelmére tette fel az életét, amikor eldöntötte, hogy a tanítás mellett egy állatmenhely és egyesület vezetését vállalja magára.

– Biológiát, földrajzot, természettudományokat tanít a Művészeti Gimnázium és Szakközépiskolában, s vezeti a Misina Természet- és Állatvédő Egyesületet. Erre vágyott gyerekfejjel?
– Nagyjából. Mindig is közel állt hozzám az élővilág, a természet, később pedig a gyerekekkel való foglalkozás is érdekelt, szerencsére mostani munkáim ötvözik ezeket a vágyálmokat, így szerencsésnek mondhatom magam.

– Mi adta meg a természet és az állatok védelme felé az első lökést?
– Óriási motivációt adott, hogy nagyapámmal rengeteget jártunk ki a természetbe, s az, hogy voltak olyan tanáraim, akik szívvel-lélekkel adták át tudásukat. A tanári pályára pedig leginkább azért voltam fogékony, mert anyám is pedagógus volt, sőt nagyapám iskolaigazgatóként is dolgozott. Szerencsére mindegyikük olyan tanár volt, akire az órán kívül is számítani lehetett.

Az állatok és a gyerekek között érzi magát otthon

– A természet mellett mi érdekelte?
– Kora gyermekkoromtól játszottam hangszereken, tenorkürtön és harsonán; úttörőzenekarban voltam tag, s később az ércbányász zenekarban is lelkesen fújtam. Amikor feladataim megsokszorozódtak, döntenem kellett, mibe fektetek nagyobb energiát. Azért persze, ha ritkán is, mostanában is játszom, leginkább önmagam szórakoztatására.

– A tanári pálya önmagában kihívás, de meg kell küzdenie a civil szektor minden bújával, bánatával is. Húsz éve működik a Misina, de nem adta fel. Mi ad erőt?
– Mindig akadnak kihívások, s jó érzés leküzdeni őket. Egyben iszonyú nagy felelősség, hogy a befogadott hatszáz állatnak nap mint nap tudjunk enni adni, hogy a gyermekeknek programokat tudjunk szervezni. De hozzá kell tenni: akkor is hálás a szerepünk, ha megannyi nehézséggel kell is megküzdenünk. Jó dolog megmenteni az állatokat, megismertetni a gyermekeket az élővilág szereplőivel.

– Működik még az állatos hívószó a mai kor gyermekeinél?
– Mindenben mások a mostani gyerekek, mint régen. Türelmetlenebbek, gyorsabbak, szemmel láthatóan úsznak az információk tengerében. Az állatok viszont nyugalmat, fegyelmet, következetességet követelnek. S talán éppen ez az, ami megtanítja őket arra, hogy van másfajta élet is, nemcsak az, amit az interneten, a tévében látnak. Akit „megfertőz” ez a világ, rengeteget tanul, ráadásul az életben hasznosítható információkat kap, új, pozitív jellemvonásokkal is gazdagodhat. Megdöbbentő, hogy a kutyás foglalkozások során olyan gyerekek nyílnak meg, mozdulnak el az élővilág felé, akikről ezt saját anyja vagy apja sem gondolná.

– Farkas Tamás gyermekei örökölték a természet szeretetét?
– Teljes mértékben. Két lányom szerintem világ életében az élővilág, az állatok, a természet közelében marad. Nem ragaszkodom ahhoz, hogy kövessenek, de mindketten vonzódnak a biológia, a természettudományok felé, s pályaválasztás előtt állnak. Szabadon dönthetnek, szóval majd meglátjuk, mi lesz velük…

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő