A cserekereskedelem önmagában nem új találmány, mindig is létező jelenség volt a történelemben. Az utóbbi években azonban országszerte több olyan csoportosulás is alakult, ahol szervezett körülmények között, internetes adatbázissal kiegészülve, virtuális pénz fejében vásárolhatnak egymástól a tagok.
Pécsett egy évvel ezelőtt alakult egy cserekereskedelemre épülő szervezet, a Zengő-Pengő Cserekör. A csoportosulás célja, hogy a helyi kapacitásokat helyben aknázzák ki, és a cserepénz segítségével előmozdítsák a helyi cserekereskedelmet.
Hogyan működik?
Az elszámolás alapjául a Zengő-Pengőt használják, függetlenítve azt a forint elértéktelenedésétől vagy erősödésétől. Egyórás háztartási munka például 60 pengőbe kerül, de a végleges árak minden esetben közös megegyezésre jönnek létre. Például ha X tagnak szüksége van gyermekfelügyeletre, és almát kínál, Y tag gyümölcsöt vásárolna és ezermesterként tud segíteni, Z tag angolórát tartana és gyermekfelügyeletet vállal, U tag házi szappanokat kínál és szüksége van valakire, aki megjavítja a lefolyót, és így tovább. A rendszer annál jobban működik, minél több ember csatlakozik a körhöz, hiszen így egyre szélesedik a felkínált termékek spektruma, és mindenki megtalálhatja azt, amire szüksége van. A szezonális termékektől a speciális szolgáltatásokig bármit el lehet cserélni.
Hogyan fizetünk?
Mindenki, aki belép a rendszerbe, nulla Zengő-Pengővel indul, de mivel virtuális hitelkeretünk van, -1500-ig lemehetünk. A kialkudott összeg a vevő online „folyószámlájáról” levonásra kerül, az eladóéhoz pedig hozzáadódik. A cél az, hogy senkinek ne legyenek túlzott kilengései, mert a rendszer csak akkor tud egyensúlyban maradni. A Zengő-Pengő Cserekörben jelenleg -1500 és +3000 pengő között váltakozhat a tagok egyenlege. Ha valaki eléri a -1500 pengőt, akkor először el kell adnia valamit ahhoz, hogy újra vásárolhasson. Ugyanígy, ha valakinek összegyűlik +3000 Pengője, akkor valamit vásárolnia kell, hogy elkerülje a felhalmozást, és mozgásban maradjon a rendszer.
A „pénzmozgást” rögzítik
A cseréket egy központi internetes adatbázisban rögzítik. A tagok regisztráció után feltölthetik ide saját eladnivaló termékeiket és szolgáltatásaikat, illetve átböngészhetik a nyilvántartásban mások kínálatait. Az eladnivalók mellett a keresletet is jelezni lehet, ami más tagokat ösztönözhet arra, hogy erre a keresletre reagáljanak valamilyen szolgáltatással. Amikor egy csere létrejön, azt az eladó jelenti be a rendszerben. Ezt megteheti online vagy sms-ben. Ha az eladónak nincsen internet-hozzáférése, akkor a cserét a Cserekör erre kijelölt központi telefonszámán is bejelentheti szóban vagy sms-ben. A tagok aktuális egyenlegét a Cserekör központi weboldalán lehet követni.
[frame]
Hogyan léphetsz be a rendszerbe?
A Zengő-Pengő Cserekörnek már 97 tagja van, ám a rendszer működését még sokan nem ismerik. Ezért március 3-án, vasárnap délután kettő órakor a Csinos Presszóban bemutatkoznak az érdeklődőknek. A kör alapítói egy rövid előadásban beszélnek a kezdeményezésről, valamint terveik között szerepel, hogy játékosan a gyakorlatban is bemutatják a rendszer működését. Aki pedig úgy dönt, hogy regisztrál, az március 23-án, szombaton részt vehet az első pécsi Zengő-Pengő vásáron is.[/frame]