Egy átlagos európai ember évente 5 tonna hulladékot termel, amely nagyjából megegyezik egy felnőtt afrikai elefánt súlyával. Az EU-ban a hulladék csupán 38%-át hasznosítják újra, mely messze nem elégséges a fenntartható hulladékgazdálkodáshoz. Bár a probléma rendszerszintű, így kizárólag egyéni cselekvéssel nem megoldható, az etikus fogyasztással és környezettudatos életmóddal sokat tehetünk ökológiai lábnyomunk csökkentése érdekében. Cikkünkben bemutatjuk, mi pontosan a zero waste életmód és megosztunk olyan gyakorlati tippeket, melyekkel drasztikusan csökkenthető a háztartási hulladék.
Mi is pontosan a hulladékmentes életmód?
A jelenlegi fogyasztási szokások mellett egy átlagos, négyfős európai háztartás évente 20 tonna hulladékot termel – melyben az organikus anyagok mellett megtalálható számos nehezen és lassan bomló anyag is. Ilyen például a műanyag, mely teljes dekompozíciója körülbelül 20-500 évet vesz igénybe.
A probléma mértékét jól mutatja, hogy évente 350 millió tonna műanyag hulladékot termelünk globálisan, mely megegyezik több mint 1871 Boeing 747 repülőgép tömegével
Az ökológiai kihívás leküzdésében fontos szerepet játszhat a környezettudatos és etikus fogyasztás. A zero waste mozgalom lényege, a hulladékkeletkezés megakadályozás, ha ez nem lehetséges, akkor legalább a minimalizálása. Az életmódot követő személyek igyekeznek elkerülni azokat a fogyasztói döntéseket, melyekkel hulladékot termelnek, amennyiben mégis létrejön szemét, igyekeznek azt újrahasználni vagy újrahasznosítani.
Habár sokak számára túl megterhelőnek tűnhet a nullahulladékos életmód, a kezdeti nehézségeket követően valójában nem jár sok lemondással. Hazánkban is jelentős zero waste közösség alakult ki az elmúlt években. Sőt, több ökoinfluenszer is hirdeti az életmód előnyeit, mint például Antal Éva vagy Tóth Andi. A következőkben bemutatunk 5 olyan gyakorlati tippet, amely segíthet elindulni a zero waste életvitel irányába.
6 gyakorlati tipp a zero waste életvitelhez
Bár a zero waste elsődleges célja a fenntartható és környezettudatos életmód elérése, az előnyök nem állnak meg itt! Ezek az egyszerűen alkalmazható tippek követésével a családi kiadások is jelentősen csökkenthetőek:
Mondj nemet azokra a termékekre, amelyekre valójában nincs szükséged!
Tényleg szükséges évente új telefonkészüléket vásárolni? Valóban fokozza a családi filmnézések örömét a pár collal nagyobb kijelző? Érdemes megvásárolni a könyvsorozat, ha ingyenesen kölcsönözheted a könyvtárból? A zero waste életmód alappillérét jelenti a konzumerizmus elutasítása, vagyis a szükségtelen fogyasztások elhagyása.
Légy tudatos a vásárlásaid során és fontold meg, hogy tényleg értéket nyújt a megvásárolt termék vagy csupán a meggyőző marketingtevékenység hatására érzed a vásárlás iránti vágyat.
Kerüld az egyszer használatos termékeket!
Bár az EU-ban számos egyszer használatos műanyag terméket betiltottak és adókkal sújtottak, azonban továbbra is számos eldobható termék vásárolható meg a boltokban. Egyszer használatos termékek helyett válassz olyan termékeket, melyek akár hosszú éveken át kiszolgálnak. Íme pár példa:
- PET palack helyett többször használatos kulacs
- Műanyag szatyor helyett vászontáska
- Eldobható műanyag evőeszköz helyett fém evőeszköz
- Papírtányér helyett kerámia tányér
- Egyszer használatos borotva helyett cserélhető pengés borotva
Válaszd a saját csomagolóanyagot!
Csökkentsd a hulladékkeletkezést azzal, hogy saját csomagolóanyagot használsz. Vásárláshoz vigyél magaddal ételhordó dobozt, vászonzsákot, befőttes üveget és egyéb tároló eszközöket és használd ezeket a műanyag zacskók helyett. Előfordulhat, hogy egyes termékeket nem tudsz csomagolás nélkül megvásárolni a diszkontláncok üzleteiben és szupermarketekben, azonban a termelői piacokon és szakboltokban (pékség, csemege, közért) a legtöbb esetben kérhetők a termékek saját csomagolóanyagba.
Javítsd meg az elromlott tárgyakat!
Leszakadt egy gomb az ingről? Elferdült a polc? Netán nehezen nyílik a konyhaszekrény ajtó? A használati tárgyak folyamatosan amortizálódnak, így normális, hogy idővel meghibásodnak. Ahelyett, hogy a sérült vagy hibásan működő tárgyaktól megszabadulnál és újakat vásárolnál, válaszd inkább a javításukat. Egy jól felszerelt műhellyel könnyedén karbantarthatod a háztartást és jelentősen csökkentheted a hulladék mennyiségét. Hogy mikre lesz szükség? Mutatjuk!
- Szerszámkészlet: Alapvető kéziszerszámok, mint csavarhúzók, fogók, kalapács, villáskulcsok és imbuszkulcsok.
- Elektromos kéziszerszámok: Fúró, csavarozógép, fűrész és egyéb kéziszerszámok, megkönnyítik és felgyorsítják a munkát.
- Egyéb felszerelések: Védőszemüveg, kesztyűk, porvédő maszkok, munkalámpa a biztonságos munkavégzéshez.
Hasznosítsd újra a hulladékot és komposztálj!
A fenti tanácsok követése mellett is elkerülhetetlen, hogy hulladék keletkezik egy háztartásban. Amennyiben lehetőségeid engedik, az organikus hulladékot komposztáld saját kertedben vagy közösségi komposztponton! Míg a papír, fém és műanyag hulladékot hasznosítsd újra!
Zákány Szerszámház: műhelyfelszerelés a fenntartható háztartáshoz
Hiányoznak a műhelyfelszerelések környezettudatos otthonodból? Akkor válaszd a megbízható, gyors kiszállítással és kedvező árakkal kecsegtető Zákány Szerszámházat! Kérdés esetén pedig bátran fordulj a készséges szakértői csapathoz, akik segítenek a megfelelő eszköz megtalálásában.
(x)