A „Zöld ujjacskák – Komposztálás a mesék világában” című játékos pályázat célja, hogy az óvodások saját szemszögükből, saját fantáziájuk alapján mutassák be meséken, történeteken, képregényeken keresztül a komposztálás világát.
A 2016 óta minden évben megrendezett Fenntarthatósági Témahét célja a környezetvédelem népszerűsítése mellett annak a szemléletmódnak az „iskolai keretek” között történő erősítése és terjesztése, amely nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben egyre fenntarthatóbb környezetben élhessünk.
A témahéthez kapcsolódó programokon minden hazai és határon túli nevelési-oktatási intézmény a munkaterveikben meghatározott módon vehet részt. A megadott témák feldolgozásához kidolgozott tematikus óratervek és mintaprojektek nyújtanak segítséget, amelyek a témahét honlapján rendelkezésre állnak. Mindegyik oktatócsomag interaktív, játékos tevékenységekkel segíti a gyerekek ismereteinek bővítését és a környezettudatos gondolkodás elsajátítását.
Az idei, jubileumi tizedik Fenntarthatósági Témahét április 7-től 11-ig tart, a fókuszban most a mesterséges intelligencia, a zöldenergia-források, a fenntartható fogyasztás-fogyasztóvédelem, a hulladék- és szelektív hulladékgyűjtés, valamint a talaj és biodiverzitása állnak.
Az utóbbi témakörrel – azon belül egészen pontosan a komposztálással – kapcsolatban az alábbiakban egy óvodásoknak szóló kreatív pécsi pályázatot ajánlunk a HungAIRy LIFE integrált program keretében.
A „Zöld ujjacskák – Komposztálás a mesék világában” című játékos pályázat célja, hogy az ovisok saját szemszögükből, saját fantáziájuk alapján mutassák be meséken, történeteken, képregényeken keresztül a komposztálás világát, főként persze azt, hogy hogyan válik a zöldhulladék értékes tápanyaggá.
A gyerekek feladata tehát egy mese, képregény vagy kis történet elkészítése, amely
- bemutatja a komposztálás folyamatát vagy
- mesél a komposztban élőkről vagy
- elmagyarázza, hogyan segíti a komposzt a növények növekedését.
Az alkotások lehetnek rajzokkal illusztrált mesék, fotókkal kiegészített történetek, vagy videóra rögzített jelenetek, bábjátékok.
A részletes pályázati kiírás itt található.
A pályázáshoz szükséges tudnivalók:
A pályázati időszak: 2025. április 7-22.
A pályaműveket a [email protected] címre várják.
A pályázaton bármely pécsi óvoda részt vehet, korcsoporttól függetlenül. Egy intézmény több csoporttal is nevezhet, azonban óvodánként csak egy díjazott lehet.
A beküldés formátuma: digitálisan (pl. szkennelt rajz, fotó, videó)
A zsűri a következő szempontok szerint bírálja el a műveket:
- kreativitás és eredetiség,
- a komposztálás témájának megértése,
- a kivitelezés minősége.
Minden részt vevő csoport oklevelet kap. Az 5 legjobb pályamű alkotói pedig az alábbi nyereményekkel gazdagodnak:
- 1 komposztkeret az óvodai kertbe
- 1 „Kuka-manó” foglalkozás az Öko-Kuckóban
- 1 komPOSZTold játékos foglalkozás az ökomenedzserrel
- 1 db komPOSZTold memóriajáték
Eredményhirdetés: 2025. április 26., 13:00 (A tettyei Föld Napja rendezvényen)
A Fenntarthatósági Témahéten továbbá több pályázatot is kiírnak az iskolák számára. Ilyen például a ZöldOkos Kupa fenntarthatósági tudásverseny is, amire 3-8. évfolyamos diákok jelentkezését várják. A pályázatokról és versenyekről a honlapon találnak több információt.
A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.