2017 augusztusában a Pécsi Helyi Akciócsoport Egyesület TOP-7.1.1-16-2016-00076 azonosító számú, „A Pécsi Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégia megvalósítása” című támogatási kérelme pozitív elbírálásban részesült, így megkezdődhetett a Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégiában foglalt fejlesztési elképzelések megvalósítását szolgáló pályáztatási rendszer kidolgozása és a működtetését biztosító szakmai munka.
A támogatói döntést követően első lépésként megtörtént a kulturális és közösségfejlesztési tartalmú Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégia (HKFS) aktualizálása és felülvizsgálata, melynek során a Pécsi Helyi Akciócsoport (HACS) több fórumot szervezett, az érintettek véleményének megismerése céljából. Végül a HACS közgyűlése által szeptember végén elfogadott Stratégiát az Irányító Hatóság is jóváhagyta.
A HKFS hozzáférhető a HACS Facebook-oldalán, továbbá azt a szervezet saját honlapján is publikálja.
A stratégia mentén a HACS négy kulcsprojekt megvalósítását tervezi az akcióterületen, melyek a Pécsbányai Közösségi Ház fejlesztése; a Kertvárosi többkorosztályos játszótér kialakítása; a Hirdi Közösségi Ház fejlesztése és a KRESZ-park fejlesztése. Ezen infrastrukturális beruházások azért szükségesek, mert mind a városrészi helyzetfeltárások, mind a társadalmasítás folyamata során szerzett információk egységesen rámutattak arra a tényre, hogy a közösségfejlesztési akciók megvalósításához szükséges a városrészi közösségi házak fejlesztése, a közterületek felújítása, parkosítása, bővítése, kialakítása, valamint a játszóterek modernizálása is.
A kulcsprojekteken kívül további két nyílt helyi felhívás kiírására kerül még sor, melyek közül az egyik célja szintén a közösségfejlesztés infrastrukturális hátterének megteremtése, míg a másiké az összefogáson alapuló közösségfejlesztés, rendezvények és események szervezése. Az utóbbi kapcsán a tematikus városrészi programok megszervezése mellett igény mutatkozik képzések lebonyolítására is, melyek olyan problémák megoldásához járulhatnak hozzá, mint a munkanélküliség, a közbiztonság javítása vagy a környezeti nevelés.
A helyi felhívásokat a HACS munkaszervezete készíti elő és dolgozza ki. Munkájukat a közszféra, vállalkozói és civil szféra helyi szereplőiből frissen megalakuló konzultatív testület, a Felhívás-előkészítő munkacsoport (FEMCS) segíti, melynek fő feladata a helyi felhívások szakmai tartalmának meghatározása lesz. A helyi felhívások megjelenése 2018 első negyedévében várható.