Négy kis fiókára bukkantak az uránvárosiak a tizenhét emeletes toronyház tövében. Arról csak tippelgetni lehet, hogyan kerültek oda, hogyan pottyantak ki a fészekből, mindenesetre a Közterület-felügyelet munkatársai hamar intézkedtek, most a Misina Állatmenhelynél gondoskodnak róluk.
FRISSÍTVE: Mint utóbb kiderült, az előzetes hírekkel szemben nem bagoly-, hanem vörösvércse porontyokról van szó, noha a szakavatatlan szemnek nehéz megkülönböztetni ilyen fiatal korban.
KORÁBBAN ÍRTUK: Märcz János, a pécsi Közterület-felügyelet vezetője elmondta lapunknak, a járókelők értesítették őket, hogy négy bagolyfiókát találtak Uránvárosban. Három közülük teljesen egészséges, a negyedik egy kicsit betegesebb külsejű volt. Végül a Misina Természet- és Állatvédő Egyesülethez kerültek.
– A fiókák még nagyon fiatalok, szárnyuk nagyon kezdetleges, csak kis fedő tollpihék borítják őket. A szabályos eljárás szerint vissza kell helyezni őket a fára, ahol a szülők megtalálják és tovább etetik őket, de ezek még annyira fiatalok, hogy muszáj volt befogni őket. A Misina menhely rendelkezik olyan engedéllyel, hogy ott gondját viselhetik a piciknek – nyilatkozta.
Laczik Dénes, a Duna-Dráva Nemzeti Park erdészeti referense mondta el pontosan, mi is a teendő, ha egy lepottyant bagolyfiókával találkozunk – mint kiderült, előzetesen ő sem látta a képeket, csak később vette észre a tévedést.
– Összeszedni, hazavinni semmiképpen sem szabad őket, ezek védett állatok, akiket otthon csak engedéllyel lehet tartani. A legjobb és legcélszerűbb eljárás az, hogy visszahelyezzük őket egy közeli magasabb ágra, növényre olyan 50-100 méteres körzetben, hogy a szülők megtalálják őket. Ezeknél a fajoknál a fiókák még röpképességük elérése előtt kimászkálnak a fészekből, éjjel a szülők pedig vadászat után nem ott, hanem annak közelében keresik meg a kicsiket, akik hangos kiabálással jelzik, merre vannak.
Laczik szerint ebben az esetben az volt a probléma, hogy annyira fiatalok a kis madarak, hogy még nem tudnak hangot kiadni, a szülők pedig hiába keresnék őket, bárhová is tesszük vissza a kicsiket a környéken. Ezért kellett begyűjteni őket.
– Gyanús, hogy mind a négy fióka egyszerre pottyant ki ugyanott – vélekedett a szakember. – Mivel a baglyok saját fészket nem raknak – legfeljebb szarkáéba, varjúéba telepednek –, sok faj épületlakó, illetve volt már, hogy egy erkélyen lévő virágládába telepedtek meg. Könnyen elképzelhető, hogy valaki megelégelte a jelenlétüket és ilyen módon távolította el őket. Ugyanakkor az is lehet, hogy letört a fészküket tartó faág.
– A környéken a Misina Egyesületnél tudják ellátni a sérült madarakat. Fertőtlenítik, ha eltört a csontjuk, akkor sínbe teszik. Táplálják őket, később pedig szabadon engedik. Persze van, hogy némelyiket meggyűrűzik, hogy követni lehessen sorsa alakulását.