A Megyeri úti fejlesztéssel nemsokára összefüggővé válik a pécsi kerékpárút-hálózat. Ennek apropóján néhány rövid szemléletformáló cikk keretében foglalkozunk a biciklizés előnyeivel, valamint adunk néhány praktikus bringás tippet is kezdőknek. Kezdjük azzal, hogy miért érdemes biciklire pattani.
Mint ismert, júliusban kezdődtek meg a Megyeri úti fejlesztés kivitelezési munkálatai. Ahogy azt többször megírtuk, a nagyszabású beruházás során Pécs kerékpárút-hálózata bővül az Expo Center és a Verseny utca között, a Verseny utcában, valamint a Verseny utca és a Szigeti út között, a Megyeri úton pedig megújul az úttest és a járdák is.
A munka ütemterv szerint halad, ami azt jelenti, hogy a kivitelező előreláthatóan tudja tartani a november 30-ai határidőt, ezután indulhat a műszaki átadás szakasza.
A Megyeri úti fejlesztéssel összefüggővé válik a pécsi kerékpárút-hálózat, miután ugyanis elkészül, gyakorlatilag a Budai vámtól Patacsig, vagy akár Kertvárosig is kerékpárúton tekerhetnek majd a pécsiek.
Amennyire fontos, hogy elkészüljön a Megyeri úti bringaút, annyira fontos a kerékpározással kapcsolatos szemléletformálás is, ezért a következő napokban néhány rövid cikk keretében foglalkozunk a biciklizés előnyeivel, érintve többek között a biztonság, az egészségmegőrzés, a kerékpárvásárlás és karbantartás témáit. De kezdjük az elején: miért érdemes elkezdeni biciklizni? Szól jó pár érv a bringázás mellett, ezeket röviden a Magyar Kerékpárosklub cikke alapján összegezzük:
- Érdemes váltani a biciklizésre, hiszen ez egy gyors és kiszámítható közlekedési forma: az átlagos városi távokon kerékpárral juthatunk el a leggyorsabban és legegyszerűbben A-ból B-be. Ráadásul nem kell dugóban rostokolni, plusz a parkolókereséssel sem kell bajlódni. Várni sem kell rá, mint egy buszra, csak felpattanunk a nyeregbe és tekerünk. A kerékpározás ennélfogva könnyen tervezhető, kiszámítható megoldás.
- A bringázás költségkímélő, messze az egyik legolcsóbb közlekedési mód: egy városi tekerésre alkalmas egyszerűbb bicikli már 2-3 tank benzin árából megvásárolható, a szükséges kiegészítők pedig 5-10 ezer forintba kerülnek, de a fenntartási költségük is minimális.
- A kerékpározás egészséges: a biciklizés a legjobb fogyókúra, a legolcsóbb fitnesz, az egyik leghatékonyabb egészségmegőrzési mód, hiszen csökkenti a szívinfarktus és egyéb megbetegedések kockázatát, levezeti a stresszt és jó közérzetet biztosít.
- A bringázás környezettudatos: nem szennyezzük a levegőt, kis helyen is elférünk és zajt sem keltünk vele, így a jövő generációinak is jót teszünk azzal, ha nem a volán mögé ülünk, hanem biciklire.
A „TOP-6.4.1-16-PC1-2022-00004 Megyeri út fejlesztése II. ütem” című projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában valósul meg.