Óriási várakozásokkal futnak neki a pécsi vállalkozások, az önkormányzat és a kamara a júliusi horvát csatlakozásnak. Négy hónapjuk maradt, hogy felmérjék, van-e keresnivalójuk a horvát piacon. Eközben a horvátok is kutakodnak a hazai lehetőségek iránt.
Hatalmas változások várhatóak Baranya gazdaságában a következő fél évben, ugyanis a délszláv országok közül Szlovénia után másodikként Horvátország is az Európai Unió teljes jogú tagjává válik. A belépésig már csak négy hónap van vissza, ezért a határ mindkét oldalán megindultak a várható kereskedelmi forgalom fellendülését előkészítő piaci mozgások – tudtuk meg.
– Folyamatos és egyre nagyobb az érdeklődés a csatlakozás iránt, szinte napi rendszerességgel kopogtat egy-egy cég, hogy a várható piacnyitás részletei, leendő lehetőségei kapcsán gyűjtsön be minél több információt – mondja Síkfői Tamás (képünkön), a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára.
A szervezet az utóbbi hónapokban és az előttünk álló időszakban is folyamatosan szervezi azokat az eseményeket, amelyeken pécsi és észak-horvátországi vállalkozások, cégek képviselőit hozzák össze.
– Több ipari vásárra is vittünk már pécsi üzletembereket, a Pécs Expóra pedig mi várunk temérdek horvát cégvezetőt, zsupánságokra lebontva – mondja.
Bár a horvát gazdaság meglehetősen keményen védi saját piacát, ennek ellenére számos olyan lyuk van, ahova beférhetnek a pécsi szereplők is.
– Főként a villamossági ágazatban, a szállítmányozásban, az élelmiszeriparban lehet hozadéka a csatlakozásnak. A rengeteg személyes kontaktus, a kölcsönös lehetőségek feltérképezése folyamatos, így komoly esélyek és eredmények lehetnek – teszi hozzá Síkfői, aki szerint a kamara folyamatosan nyomul a cél érdekében.
Pécsen szinte minden olyan vállalkozás kiemelten foglalkozik a csatlakozással, amelyeknek, profiluk miatt, lehet keresnivalója Horvátországban.
Lapunk elsősorban kisebb-nagyobb termelőüzemeket működtető cégeket, építőanyag-kereskedőket, nyílászárós cégeket keresett meg.
Nagy részük már személyesen, mások e-mailben, telefonon is kapcsolatba léptek a potenciális észak-horvátországi partnerükkel. Jelenleg arra várnak, hogy megrendelői szerződéseket köthessenek. Horvátországban ugyanis drágább a munkaerő, így sok esetben a termékek is többe kerülnek, mint itthon. Elméletileg tehát a horvátok érdeke is, hogy az árletörés miatt magyar beszállítókkal szerződjenek – okoskodnak a pécsi válallkozók.
A városvezetés is rástartolt az ügyre. Pécs az elnöke a Pannon Európai Területi Társulásnak, közismert nevén az EGTC-nek. Ez a szervezet olyan európai területi együttműködés, amely lehetőséget nyújt a határon átnyúló, transznacionális vagy régiók közötti együttműködések létrehozására – azon önkormányzatoknak, akik benne vannak a csoportban.
– Horvátország jelenleg megfigyelő a társulásban, de júliustól ők is versenyezhetnek az uniós kohéziós alapokért. Az EGTC mindezek lehívásában magyar közvetítéssel tud segíteni. Reményeink szerint az együttműködések a piaci vonalra is továbbgyűrűznek majd, azaz pécsi szereplők is komoly esélyt kaphatnak horvát beruházásokban – mondta lapunknak Páva Zsolt.
[frame]
Szükség lehet a magyarokra
A Pécsi Tudományegyetem szakembere, Mellár Tamás közgazdász szerint akkor lehet Pécs és az itt működő vállalatok számára előnyös a csatlakozás, ha a kormányzat is tesz lépéseket az ügy érdekében. Az egyik ilyen lehet, hogy hamarosan főkonzulátus nyílik Eszéken, vagy hogy továbbvezetik az M6-os autópályát, illetve új folyosók nyílnak Horvátország felé.
– Jó lesz felkészülni arra is a pécsieknek, hogy Horvátországban olyan uniós finanszírozású beruházások indulnak, amelyek igényelhetik a magyar szakértelmet, a már bizonyított vállalkozásokat – mondja a szakember.
Elsősorban az építőipart mozgathatja meg ez utóbbi lehetőség Mellár szerint, aki ugyanakkor hozzátette: nem lesz egyszerű feladat betörni a horvát piacra, de kemény munkával nincs kizárva a siker.
[/frame]