Három kortárs képzőművész Zsolnay eozinmázas kerámiaalkotásai lesznek megtekinthetőek november 29-től Pécsen, Bak Antik & Modern Galéria, Jókai utca 3-ban. Egy új korszak kezdete a modern Zsolnay porcelánok történetében!
Márton Enikő: Aszalvány
Fotó: Marsalkó Péter
Egyedülálló, értékes, szép, pécsi. Elsőre ez juthat eszünkbe, amikor egy Zsolnay tárgyra gondolunk. Kétségkívül, az I. világháború előtti szecessziós és historizáló darabok sokkal jobban a köztudat részét képezik, mint a II. világháború utáni modern, majd a rendszerváltást követő ultramodern darabok. A Zsolnay gyár azonban folyamatosan innovatív maradt és mindig igazodott ahhoz, hogy az adott kor szellemét, formavilágát megjelenítse művészi kerámiáin.
Közös együttműködés keretében a Zsolnay gyárral és a kortárs művészeti világ kiváló, nemzetközi szinten is elismert művészeivel, a Bak Antik & Modern Galériában mutatkoznak be a legújabb Zsolnay eozinmázas kerámiák. A tárlaton Julia Kunin keramikusművész, Márton Enikő és Fekete Dénes képzőművészek alkotásai láthatók. Számos darab teljesen egyedi szabad kézzel formázott mestermű, illetve alacsony példányszámban készült limitált darabok.
Különös figyelmet érdemel a „Triász váza”, amely nemcsak a három művész közös, „szimpóziumi” munkájának gyümölcse, hanem barátságuk, természetszeretetük szimbóluma is egyben. A kiállítás egyfelől felhívás a kortárs kerámiaművészetben rejlő rejtett lehetőségek bemutatására, másfelől egy felkiáltójel is arra, hogy egy nagy múltú gyár miként tud a hagyományok tisztelete mellett folyamatosan megújulni.
Julia Kunin – Amerikai, New Yorkban élő művésznő. Első alkalommal a 2011-es Zsolnay szimpózium keretében alkotott eozinos kerámiákat. Alkotásaira a természetelvű kifejezésmód jellemző. „Scholars rock”, azaz „Bölcsek köve” sorozatában az eozin irizáló fényeinek pompájában mutatkoznak be kövei, melyek textúrája, felszíne felerősíti a színjátszó hatást. Nagy hatással van rá Victor Vasarely művészete, „Vasarely mosolya” című munkáján megfigyelhetők az op-art mesterének motívumai.
Márton Enikő – Berlinben élő, magyar származású képzőművész. Művészeti pályáján elsősorban festészettel foglalkozik, azonban utóbbi években a kerámiában rejlő lehetőségek felé vette érdeklődését. Különböző mázakkal és anyagokkal kísérletezik, melyek használata során kerámiáiban visszaköszönnek festményeinek lírai absztrakt hullámai, az olajfesték színeinek erőteljes megnyilvánulásai. Az eozin használata új dimenzióba helyezi műveit, ahol szó szoros értelemben fénypontra kerülnek az arany-zöld-lila-vörös színek csillogása végett.
Fekete Dénes – Pécsett élő képzőművész. Számára a geometriai formák szobrászi megfogalmazása a letisztult logika és játékos ritmusok párosításán alapszik. A Zsolnay gyárban eltöltött korábbi tapasztalatai alapján fontos számára, hogy a kerámia ipari-szakmai folyamatok mentén a sokszorosítható, modulokból álló rendszereként hozza létre legújabb szobrait. Ezért az első fázistól kezdve a precíz mértani formák használata, az egyedi, kézműves jellegű műtárgy koncepciója volt előtérben, melyek alapján egy organikus, egymásra épülő és növekvő kristályszerű formarendszert hozott létre. Kis méretű szobrai, mint egy játékos melódia hangjegyei változó módon viszonyulnak egymáshoz, amit az eozin fényes-matt, zöld-arany színei tesznek egyedivé.
A cikkben szereplő fotókat készítette: Marsalkó Péter
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt 2025. január 24-ig, valamint a kiállított műtárgyak megvásárolhatóak.
A Bak Antik & Modern Galéria elkötelezett célja kiemelkedő művészek bemutatása és új művészek felkutatása, megismertetése. A galéria kortárs művészeti tevékenységén túl antik, modern műtárgyak adás-vételével is foglalkozik. Így mindenki megtalálja a számára kedves minőségi műtárgyakat.
A galéria címe:
7621 Pécs, Jókai utca 3.
Nyitvatartás:
Kedd–Szerda–Csütörtök: 10.00–17.00
Péntek: 10.00–18.
Elérhetőségek:
Telefon: +36-30/251-8413
e-mail: [email protected]
Elérhetőek az Instagramon és Facebookon is.
(x)